.
.
.

ایران رتبه سوم جهان را در زندانی کردن روزنامه نگاران دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان گزارشگران بدون مرز سه شنبه 15 دسامبر، با انتشار گزارش سالانه‌ خشونت علیه روزنامه‌نگاران در جهان، اعلام کرد "امروز در جهان ۱۵۳ روزنامه نگار در بازداشت به سر می‌برند. چین بزرگترین زندان روزنامه نگاران درجهان است و پس از آن مصر، ایران، اریتره و ترکیه قرار دارند."

به گزارش العربیه شمار روزنامه نگاران زندانی در سال 2015 نسبت به سال پیش 14 کاهش یافته و به 153 نفر رسیده است.

ایران از جمله کشورهایی است که در این گزارش به آن اشاره شده است. در این گزارش آمده است: “در ایران در اوایل ماه نوامبر برای چندمین بار موج بازداشت روزنامه‌نگاران به اتهام ‘شبکه جاسوسی’ به راه افتاد. ادامه بازداشت جیسون رضاییان، گزارش‌گر روزنامه واشنگتن پست، از یک سال و نیم پیش نیز نمونه‌‌ایی از رفتار “حکومت” با روزنامه‌نگاران است.”

همچنین در این گزارش به افزایش بازداشت روزنامه نگاران در ترکیه اشاره شده است و این میزان بازداشت را نشان از “سرگیری سیاست سرکوب در ترکیه” دانسته است.

بنا بر این گزارش تعداد روزنامه‌نگاران زندانی در جهان نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد کاهش یافته اما در مقابل تعداد روزنامه‌نگاران گروگان گرفته شده افزایش ۳۵ درصدی دارد.


در حال حاضر ۵۴ روزنامه نگار در سراسر جهان گروگان گرفته شده‌اند که بیشترین تعداد آن در سوریه بوده است.

گزارشگران بدون مرز امسال آمار روزنامه‌نگاران ناپدید شده را نیز به بیلان خشونت علیه روزنامه‌نگاران افزوده است. در سال جاری هشت روزنامه‌نگار ناپدید شده‌اند.