.
.
.

یافتن قبر سلطان سلیمان قانونی از مشهورترین خلفای عثمانی در مجارستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس از پایتخت مجارستان یک تیم باستان شناسی متشکل از دانشمندان ترکیه‌ای و مجارستانی توانست مقبره سلطان سلیمان قانونی مشهورترین سلاطین عثمانی را که در سال 1566 میلادی در سن71 سالگی درگذشته پیدا کند.

باستان‌شناسان سازه‌ای شش‌ضلعی در منطقه مرزی میان مجارستان و کرواسی در 190 کیلومتری جنوب بوداپست یافته‌اند که معتقدند دقیقا شبیه سازه‌هایی است که در دوران سلطان سلیمان به عنوان نشانه‌ای از حاکمیت او ساخته می‌شد. این سازه شامل مسجد و مقبره‌ای است که در کنار هم واقع شده‌اند، اما در اکتشافات اولیه هنوز منار‌ه‌های مسجد پیدا نشده‌ است.

نوربرت باب، رئیس تیم باستان‌شناسی می‌گوید:«ما دقیقا به این مساله اطمینان داریم این مقبره جسد سلطان سلیمان را در بر گرفته است.»

بر اساس روایت‌های تاریخی جسد سلطان سلیمان عثمانی که به مدت 46 سال از 1520 تا 1566 بر یکی از بزرگ‌ترین امپراتوری‌های جهان که در خاورمیانه، آفریقا و اروپا گسترده بوده حکم راند، از محل کشف آن به استانبول منتقل و در مسجد سلیمانیه که به فرمان او ساخته شده دفن گردید.

عملیات خاک‌برداری برای کشف این مقبره از ماه اکتبر گذشته آغاز شد، هرچند که طی 120 سال گذشته باستان‌شناسان همواره به دنبال پیدا کردن باقی‌مانده جسد سلطان سلیمان قانونی بوده‌اند.