.
.
.

کری: احتمال همکاری دولت سوریه و اپوزیسیون در جنگ با داعش وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از احتمال همکاری اپوزیسیون سوریه و نظام اسد در جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش سخن گفت.

کری البته خاطر نشان کرد که تضمین این همکاری «بسیار دشوار» است زیرا باید ابتدا نیروهای اپوزیسیون که چهار سال است با اسد در جنگ هستند، مطمئن شوند او در نهایت از قدرت کنار خواهد رفت.

کری که در کنفرانسی خبری در جریان سفرش به یونان سخن می‌گفت، در پاسخ به این سؤال که آیا کنار رفتن بشار اسد از قدرت پیش شرط جنگجویان اپوزیسیون حمایت شده از غرب برای جنگ با داعش است، گفت: «درباره این مساله است و زمان کنار رفتنش از قدرت.. هنوز مشخص نیست که باید در درجه نخست او کنار برود یا این‌که باید دورنمای مشخصی از آینده‌اش وجود داشته باشد.»

وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: «این دورنما می‌تواند صورت‌های متفاوتی داشته باشد و به اپوزیسیون احساسی از اطمینان دهد.»

او خاطرنشان کرد: «اما بدون نشانه‌ای که احساس اطمینان به آن‌هایی بدهد که چهار سال است با اسد در حال جنگ هستند، همکاری در جنگ با داعش بسیار دشوار خواهد بود.»

او افزود که اگر اینگونه نباشد، جنگجویان اپوزیسیون احساس خواهند کرد در حال ایفای نقش برای تثبیت جایگاه اسد هستند.

روسیه و ایران دو همپیمان بشار اسد، با هرگونه سخن گفتن درباره آینده بشار اسد مخالفت می‌کنند.

یک مسئول آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفته است: «کری می‌خواهد بگوید که کنار رفتن فوری اسد ضروری نیست اما باید توافقی بر سر یک انتقال سیاسی روشن در سوریه وجود داشته باشد.»