.
.
.

پیشنهاد جدید رئیس اتحادیه اروپا برای تعامل با پناهجویان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد تاسک، رئیس اتحادیه اروپا روز جمعه 4 دیسامبر 2015 پیشنهادی را به اعضای اتحادیه ارائه داد که به موجب آن مهاجرین پناهجو به اروپا به مدت 18 ماه در قرنتینه نگهداری می‌شوند تا پس از انجام بررسی و تحقیق دقیق در باره عدم وابستگی آنان به شبکه‌های تروریستی و به منظور جلوگیری از خطرات تروریسم در کشورهای اروپایی، اطمینان حاصل شود.

رئیس اتحادیه اروپا در مصاحبه‌ای با خبرنگاران گفت:« نیاز شدیدی به قوانین جدید و کنترل موثرتری در برخورد با مشکل ناشی از ورود پناهندگان وجود دارد. لازم است که پناهجویان جدید برای مدت زمان معینی نگهداری شوند تا از وضعیت آنان اطمینان حاصل شود».

اظهارات رئیس اتحادیه اروپا مبنی بر نگهداری پناهجویان به مدت 18 ماه در قرنتینه، بر خلاف مواضع آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان می‌باشد که گفته است، درهای اتحادیه اروپا باید به روی پناهندگان سوری باز باشد.

دونالد تاسک در این مصاحبه تاکید کرد که محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا باید در اولویت سیاست‌های همه اعضای اتحادیه باشد.

در سال جاری به دنبال مهاجرت صدها هزار پناهنده سوری، عراقی، افغان و ایرانی به کشورهای اروپایی، کمیسیون اتحادیه اروپا تصمیم گرفت تا تغییراتی در سیاست قبول یا عدم قبول پناهندگی کشورهای عضو اتحادیه ایجاد کند. یکی از شرایط جدید در این برنامه که اولویت قرار دارد، سهمیه‌‌بندی پناهجویان برای پذیرش از سوی کشورهای عضو بر اساس معیارهای مشخص است. تاکنون چند کشور اروپایی طرح پذیرش پناهجویان را که آلمان پیشنهاد کرده، نپذیرفته‌اند.

حملات تروریستی اخیر در پاریس و دست داشتن تعدادی از تروریست‌ها در آن که در لباس پناهجو وارد اروپا شده بودند، احساس خطر را نسبت به پناهندگان در کشورهای اروپایی افزایش داده است.

بر اساس گزارش ماه مه 2014 شوراى پناهندگی نروژ حدود 38 میلیون نفر در جهان وجود دارند که در کشور زادگاه خود آواره هستند.

طبق این گزارش که هر ساله در باره پناهندگان جهان منتشر می‌شود، از زمان پایان جنگ دوم جهانی تا کنون این میزان آواره داخلی در جهان سابقه نداشته است. بیشترین تعداد پناهجویان داخلی در سوریه، عراق، نیجریه، سودان جنوبی و کنگو به سر می‌برند.