.
.
.

روسیه: گسترش ناتو به شرق اروپا بی‌پاسخ نمی‌ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیمیتری پیسکوف سخنگوی کرملین، کاخ ریاست جمهوری روسیه، جمعه ۴ دسامبر گفت که تداوم گسترش حضور ناتو در شرق اروپا به اقدام‌های متقابل از سوی روسیه منجر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در حالی این سخنان را مطرح کرده که پیمان آتانتیک شمالی (ناتو) روز چهارشنبه از مونته‌نگرو خواست تا به این ائتلاف نظامی بپیوندد.

تنش میان ناتو و روسیه از سال گذشته پس از سرنگونی دولت نزدیک به مسکو در اوکریان آغاز شد. پس از این رویداد، روسیه ضمن دخالت نظامی در اوکریان، شبه‌جزیره کریمه را به خاک خود منظم کرد. این اقدام با واکنش ناتو روبرو شد که به مداخله نظامی علیه جدایی طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین کرد.

بحران اوکریان باعث شد که غرب، تحریم‌های اقتصادی یک جانبه‌ای علیه روسیه اعمال کند.

پنجشنبه همچنین اعلام شد که روسیه در حال برپایی دومین پایگاه هوایی خود در سوریه به منظور حمایت از نظام بشار اسد رئیس جمهوری این شور است. روسیه از چندی پیش حضور نظامی خود را در سوریه توسعه داده و حملات هوایی علیه مواضع مخالفان اسد را که غرب از آن‌هاحمایت می‌کند، آغاز کرده است.

پسکوف در ادامه اظهاراتش در جمع خبرنگاران درباره تحریم‌های مسکو علیه آنکارا خاطرنشان کرد: «تحریم‌هایی که روسیه علیه ترکیه به دلیل ساقط کردن جنگنده روسیه اعمال کرده است با تحریم‌هایی که غرب به دلیل بحران اوکراین علیه مسکو تصویب کرده، تفاوت دارد چراکه تحریم‌های مسکو علیه آنکارا پیشگیرانه بوده و تهدیدهای تروریستی را مدنظر قرار داده است.