.
.
.

سوئد.. ورود پناهجويان با قايق بعد از بستن مرزها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تعدادى از پناهجويان به علت بستن مرز بين دانمارك و سوئد به روى آنان ، توسط قايق لاستیکی خود را منطقه سكيلينگه واقع در جنوب سوئد رساندند.

به گزارش بخش فارسی رادیوی سوئد اولين خبر درباره اين پناهجويان كه با قایق وارد شده اند توسط روزنامه " داگنس نيهتر" منتشر شد. اين روزنامه گفته بود اين اطلاعات را از شخصی خارج از اداره پلیس به دست آورده است. این برای اولین بار بعد از سال هاست که پناهجویان از این طریق خود را به سوئد می رسانند.

بعد از أن، پلیس سوئد نيز، ورود چند پناهجو با یک قایق لاستیکی به مناطق جنوبى کشور را تائید كرد. پاتریک انگستروم رئیس پلیس مرزی سوئد در گفتگوئی با رادیو سوئد گفت كه این خبر و درست بودن آن مورد تائید است، اما آنها مشغول بررسی جزئیات بیشتر دراین زمینه هستند.

با توجه به شرایط کنونی به نظر پاتریک انگستروم، توسل به این روش، منطقی به نظر می آید. وقتی در مرزها سخت گیری بیشتری اعمال شود، راه های مخفی و قاچاقی دیگری برای ورود به کشور انتخاب می شود. او می گوید که چنین اتفاقی در دریای مدیترانه و نقاط دیگر جهان نیز دیده شده است.

او همچنین تاکید می کند که غیرقانونی نیست اگر پناهجویان خود را از این طریق به سوئد برسانند. آنها می توانند درخواست پناهندگی کنند، اگر نه بازگردانده خواهند شد. او می گوید که پلیس متوجه افزایش قاچاق انسان و نه تنها ازطریق خودروها نیز شده است. او می گوید که گاهی دوستان و یا بستگان از مسیر دانمارک یا آلمان، پناهجویان خویشاوند خود را به سوئد می آورند.


در این زمینه، فعالیت سازمان یافته غیرقانونی برای قاچاق انسان نیز افزایش یافته است . پاتریک انگستروم می گوید :ما شاهد تعداد هر بیشتر این گروه ها هستیم که به شبکه هائی در اروپا وصل هستند. اضافه کنیم که ورود این قایق لاستیکی به اسکوُنه از منابع دیگر تائید نشده است. این درحالی ست که پاتریک انگستروم پیش بینی می کند که پناهجویان بیشتری خود را از این راه به سوئد خواهندرساند.

او تاکید می کند که چنین امکانی وجود دارد، گرچه با خطر بسیار زیادی همراه خواهد بود. او می گوید که پلیس موضوع ورود این پناهجویان را بررسی می کند، اما با گارد ساحلی نیز که مسئولیت حفاظت از مرزهای آبی را دارد، برای یافتن راه های بهتری برای کنترل مرزهای آبی کشور همکاری خواهدکرد.

از سوى ديگر اختلافات ميان احزاب سوئدى درباره سياست جديد كشور در قبال پناهدنگان بيشتر شده است. در اين خصوص، در پی نشست نمایندگان دولت و نمایندگان چهار حزب موسوم به آلیانس برای بررسی پیشنهاد دولت برای محدود کردن پناهنده پذیری، حزب مودرا ت اعلام داشت که متاسفانه دولت استفان لوون مایل به مذاکره نیست .

چند روز قبل، کمیسیون اتحادیه اروپا با درخواست سوئد برای تقسیم بخشی از پناهجویانی که به سوئد آمده اند، میان کشورهای دیگر موافقت کرد. طبق اين توافق سوئد مجبور به پذیرش ۴۵۰۰ پناهجو از ایتالیا و یونان نیز نخواهد بود.

مورگان یوهانسون، وزیر امور مهاجرت سوئد از این موافقت اظهار خرسندی کرد و گفت که اینک قدم اول برداشته شده است.

قدم های بعدی، ازجمله تعیین تعداد پناهجویان و کشورهایی ست که این پناهجویان را خواهند پذیرفت. در پایان این هفته، نشست وزرای امورمهاجرت کشورهای اتحادیه اروپا در بروکسل برگزارخواهدشد، اما مورگان یوهانسون چندان امیدوارنیست که درمورد این موضوع، دراین نشست تصمیمی قطعی گرفته شود. او می گوید تنها ممکن است که بتوان درمورد تعداد پناهجویان، پاسخی دریافت کرد.

تقسیم پناهجویان میان کشورهای عضو به کندی پیش رفته است، اما درچنین شرایطی برخی از کشورها به دلیل حادثه تروریستی پاریس، موافقت خود را با پذیرش پناهجو پس گرفته اند که برای نمونه می توان به دانمارک اشاره کرد که قول پذیرش یک هزار پناهجو را داده بود و اینک آن را پس گرفته است.