.
.
.

پلیس کنیا دو نفر را به اتهام جاسوسی برای ایران دستگیر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت کشور کنیا اعلام کرد که نیروهای امنیتی دو شهروند این کشور را به اتهام ارتباط با ایران جهت برنامه ریزی برای حملاتی تروریستی در کنیا، دستگیر کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت کنیا در ابتدا گفته بود که دو نفر دستگیر شده، ایرانی هستند، اما یک مقام امنیتی این کشور تاکید کرده که این دو در ارتباط با ایران هستند اما ایرانی نیستند.

بر اساس بیانیه وزارت کشور کنیا، این دو نفر درباره هدف قرار دادن منافع کشورهای غربی در کنیا از جمله هتل هایی در نایروبی که گردشگران خارجی یا دیپلمات ها را در خود جای داده است، اعتراف کرده اند.

این گزارش نشان می دهد که مقامات ایرانی دخالت های خود را نه تنها در کشورهای آسیایی بویژه در منطقه خاورمیانه، بلکه به دیگر مناطق جهان از جمله قاره آفریقا نیز گسترش داده اند.

ایران، نفوذ خود را تحت پوشش دفاتر تبادل تجاری، هیئت های آموزشی و نیز مراکز فرهنگی، به دور از هیئت های دیپلماتیک و سفارت خانه‌هایش، گسترش می دهد.

همچنین روحانیون ایرانی، به بهانه کمک های انسان دوستانه، به نشر مذهب تشیع در آفریقا می پردازند. این در حالی است که دفاتر ایران در آفریقا به تقویت روابط و تحکیم نفوذ سیاسی خود می پردازند.

هر از چند گاهی گزارش هایی رسمی درباره دخالت های ایران در امور کشورهای آفریقایی شنیده می شود. دو سال پیش، نیجریه سه نفر را به اتهام عضویت در یک شبکه ایرانی که هدف آن جمع آوری اطلاعاتی درباره اهداف اسرائیلی و آمریکایی بود، دستگیر کرد.

همچنین مقامات سودانی از نقش خطرناک ایران از طریق مراکز فرهنگی در خاک کشور خود هشدار داده اند.

سعودی با توجه به این گونه گزارش ها و جلوگیری از نفوذ بیشتر ایران، حمایت های خود را از چند کشور آفریقایی که مقامات آنها اخیرا به ریاض سفر کرده اند، اعلام کرده است. پادشاهی سعودی توافق نامه هایی در زمینه پروژه های سرمایه گذاری با چند کشور آفریقایی به امضا رساند تا از این طریق از باج خواهی ایران در آن کشورها جلوگیری کند.