.
.
.

پوتین: سرنگونی جنگنده روسیه خنجر زدن از پشت توسط تبانی کنندگان با تروریسم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، سرنگونی جنگنده نیروی هوایی کشورش توسط ترکیه را «خنجر زدن از پشت» توصیف کرد که عامل آن «تبانی کنندگان با تروریست»ها بودند. او افزود که این حادثه عواقب وخیمی برای روابط مسکو و آنکارا در پی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پوتین که در استراحتگاه تابستانی سوچی پیش از دیدار با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن سخن می‌گفت، اظهار داشت که جنگنده روس، در داخل حریم هوایی سوریه و به فاصله یک کیلومتر از مرز ترکیه هدف قرار گرفت و چهار کلیومتر آن‌سوتر از مرز سقوط کرد.

این سخنان با اظهارات مقام‌های ترکیه که می‌گویند بارها به جنگنده روسیه پیش از ورود به حریم هوایی ترکیه هشدار داده بودند، در تضاد است.

پوتین افزود: «جنگنده ما بر فراز آسمان سوریه به وسیله یک موشک هوا به هوایی شلیک شده توسط جنگنده اف-۱۶ سرنگون شد و در زمینی به فاصله چهار کیلومتر از مرز ترکیه سقوط کرد. این جنگنده در ارتفاق ۶هزار متر و به فاصله یک کیلومتری مرز ترکیه در حال پرواز بود.»

او ادامه داد که خلبان‌های روس و هواپیماهای روسیه، هیچ تهدیدی برای ترکیه تشکیل نمی‌دادند بلکه در حال انجام ماموریت خود علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در خاک سوریه بودند

رئیس جمهوری روسیه گفت: «اکنون از پشت خنجر خوردیم. جنگنده ما که با تروریسم در حال جنگ بود سرنگون شد. این اتفاق در حالی رو داد که با شرکای آمریکایی‌مان توافقی برای هشدار یکدیگر به منظور جلوگیری از حوادث هوایی امضا کرده‌ایم. ترکیه مدهی است که در چارچوب ائتلاف آمریکایی در جال جنگ با تروریسم است.»

پوتین ادامه داد که درآمد میلیون‌ها دلار از درآمد نفت توسط تندروهای داعش و بهره‌مندی از حمایت نیروهای مسلح «برخی دولت‌ها»، باعث می‌شود که رفتارهای این گروه عجیب نباشد.

او تاکید کرد: «به طور حتم حادثه را بررسی خواهیم کرد. این حادثه اسف‌بار عواقب وخیمی بر روابط روسیه-ترکیه در پی خواهد داشت.»