.
.
.

افزایش قیمت نفت در پی سرنگونی جنگنده روسیه توسط ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قیمت نفت خام برای تحویل در ماه ژانویه آینده در پی سرنگونی جنگنده روسیه توسط نیروی هوایی ترکیه در مناطق مرزی با سوریه، افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، هر بشکه نفت برنت شمال برای تحویل در ۱۶ ژانویه، با ۱.۱۶ درصد افزایش تا ساعت ۹:۳۸ به وقت گرینویچ، ۴۵.۳۵ دلار معامله شد.

همچنین نفت برنت دلال آمریکایی برای تحویل در ۱۶ ژانویه آینده، با افزایش ۱.۳۹ درصدی، ۴۲.۳۳ به فروش رسید.

سه شنبه ۲۴ نوامبر منابع ریاست جمهوری ترکیه اعلام کردند که این کشور، یک جنگنده روس را که حریم هوایی ترکیه را در نزدیکی مرزهای سوریه نقض کرد، سرنگون کرده است.

این برای نخستین بار در تاریخ است که یک جنگنده روسی توسط یک کشور عضو پیمان ناتو سرنگون می‌شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، سرنگونی جنگنده نیروی هوایی کشورش توسط ترکیه را «خنجر زدن از پشت» توصیف کرد که عامل آن «تبانی کنندگان با تروریست»ها بودند. او افزود که این حادثه عواقب وخیمی برای روابط مسکو و آنکارا در پی خواهد داشت.

از سویی پیمان ناتو اعلام کرد که جلسه‌ای فوری برای بررسی حادثه با درخواست ترکیه برگزار خواهد کرد. آنکارا همچنین سفرای پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد را فراخواند تا آن‌ها را در جریان جزئیات ماجرا قرار دهد.

از سویی سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه سفر قریب الوقوع خود را به ترکیه لغو کرد. مسکو همچنین وابسته نظامی آنکارا را احضار کرد.

پوتین تاکید کرد که این حادثه اسف‌بار عواقب وخیمی بر روابط روسیه-ترکیه در پی خواهد داشت.

روسیه از حدود در ماه پیش، بمباران مواضع مخالفان حکومت سوریه را در سوریه آغاز کرد. با وجود این‌که مسکو می‌گوید هدفش از حملات، گروه دولت اسلامی موسوم به داعش است، اما گزارش‌های منابع سوری و غربی حاکی از آن است که بیشتر حملات هوایی مسکو، مناطق تحت کنترل دیگر گروه‌های مخالف اسد را هدف قرار می‌دهد.