.
.
.

جی-20: وحدت رویه در مقابله با تروریسم و منابع مالی آن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اجلاس رهبران 20 اقتصاد مهم دنیا روز یکشنبه 15 نوامبر نشست دو روزه خود را در شهر آنتالیای ترکیه آغاز کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در مراسم افتتاحیه این اجلاس گفت که امنیت و اقتصاد دو موضوع جدا از هم نیستند. او همچنین بر اهمیت تاریخی اجلاس جی-20 تاکید کرد.

در حالیکه حوادث تروریستی شهر پاریس بر این اجلاس سایه افکنده است، رهبران حاضر در اجلاس برای شادی روح قربانیان تروریسم در این شهر 1 دقیقه سکوت کردند. آنها بر لزوم افزایش تلاشها و هماهنگی بیشتر در مبارزه با داعش و دیگر گروههای تروریستی با یکدیگر اتفاق نظر داشتند.

رهبران جهان پیش نویس بیانیه‌ای را تهیه کرده‌اند که مشتمل بر برنامه مشترک برای مبارزه با تروریسم بین المللی و افزایش تلاشها برای جلوگیری از تامین مالی آن است.

رهبران قویترین اقتصادهای جهان موضوع مهاجرت را یک مشکل جهانی می دانند که نیازمند یک رویکرد هماهنگ است، و آنها بر یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای بحران سوریه تاکید کردند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ضمن محکوم کردن حمله‌های تروریستی پاریس، آمادگی کشورش را برای همکاری با فرانسه و مجازات تروریستهای داعش اعلام کرد.

او گفت: "ما در کنار رئیس جمهوری و مردم فرانسه ایستاده ایم تا جنایتکاران را تعقیب کرده و به دست عدالت بسپاریم."

اوباما افزود: "همانگونه که حمله وحشیانه تروریستی در آنکارا و پاریس نشان می دهد، کشتن مردم بی گناه فقط مربوط به ترکیه و یا فرانسه نیست، بلکه این حمله ای به جهان متمدن است." اشاره اوباما به حمله تروریستی ماه گذشته آنکارا، پایتخت ترکیه بود که در آن بیش از 100 نفر کشته شدند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت که با رجب طیب اردوغان، در باره کنترل بیشتر مرزهای این کشور با سوریه و پیشرفت در مذاکرات وین گفتگو خواهد کرد.