.
.
.

سخنان دادستان فرانسه درباره جزئیات حملات پاریس و آخرین آمار قربانیان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرانسوا مولان دادستان فرانسه اعلام کرد که شمار کشته شدگان حملات شامگاه جمعه پاریس به ۱۲۹ تن و شمار زخمی‌ها به ۳۵۲ تن رسید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای مولان گفت که تروریست‌ها در سه گروه حرکت کردند و برخی از آن‌ها سخنانی درباره سوریه و عراق مطرح کردند.

مولان که در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت، اظهار داشت: «آمار غیر نهایی است و متاسفانه احتمال افزایش آن می‌رود، حملات شامگاه جمعه به ۱۲۹ کشته و ۳۵۹ زخمی رسید که حال دستکم ۹۹ تن از آن‌ها بسیار وخیم است.»

او خاطرنشان کرد که «هفت تروریست در این حمله جنایتکارانه کشته شدند». از این میان شش تروریست جلیقه‌های بمب‌گذاری شده خود را منفجر کردند.

دادستان کل فرانسه ادامه داد: «تروریست‌هایی که حمله به سالن کنسرت‌های بالاكان حمله كردند درباره سوريه و عراق سخن گفتند.» او گفت که به احتمال زیاد سه مجموعه عامل حملات بودند.

او ادامه داد که در مناطق حملات، صدها پوکه گلوله پیدا شده که اکثر آن‌ها کالیبر ۷.۶۲ بودند که کالیبر اسلحه کلاشنیکف است.

جزئیات حملات

شماری از افراد مسلح که صورت‌های خود را نپوشانده بودند، به سالن کنسرت باتاکلان ویژه موسیقی راک حمله کردند. آن‌ها در حالی که فریاد «الله اکبر» سر می‌دادند، اقدام به تیراندازی به سمت حاضران کردند. پس از آن به مدت حدود سه ساعت، ده‌ها تن را به گروگان گرفتند.

تنها در سالن کنسرت‌های باتاکلان دستکم ۸۴ تن کشته شدند.

پیر جانزاک شاهد عینی این حادثه که در سالن حضور داشت در این باره می‌گوید: «به وضوح شنیدم که می‌گفتند مقصر اولاند است، مقصر رئیس جمهوری شما است، نباید در سوریه دخالت می‌کرد. درباره عراق هم صحبت کردند.»

یک جوان دیگر به نام لویس هم که در سالن حضور داشت می‌گوید: «موفق شدم به همراه مادرم از سالن باتاکلان فرار کنم. بسیاری از مردم را دیدم که بر روی زمین افتاده‌اند.»

او توضیح داد: «شماری از افراد را دیدم که وارد سالن شدند و بلافاصله تیراندازی به سمت حاضران را آغاز کردند.»

نیروهای پلیس ساعت ۰۰:۳۰ به وقت محلی به سالن باتاکلان یورش برده و تا ساعت ۱:۰۰ به عملیات گروگان گیری پایان دادند. چهار مهاجم باتاکلان کشته شدند که سه‌تن از آن‌ها جلیقه‌های انفجاری خود را منفجر کردند.

در همان هنگام تقریبا نخستین انفجار ساعت ۲۱:۲۰ به وقت محلی در نزدیکی استادیوم دو فرانس روی داد. هنگام انفجار بازی دوستانه تیم‌های ملی فرانسه و آلمان در استادیوم در جریان بود.

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه که در استادیوم حضور داشت فورا به وزارت کشور منتقل شد تا ریاست کمیته بحران را در دست بگیرد.

صدای سه انفجار در اطراف استادیوم شنیده شد که طی آن یک نفر از مردم و سه انتحاری کشته شدند.

در خیابان شارون در شرق پاریس، در حادثه‌ای که بیشتر شبیه به یک جنگ بود، دستکم ۱۸ تن کشته شدند.

یک شاهد عینی می‌گوید: «صدای تیراندازی شنیدم که دو تا سه دقیقه به طول انجامید.» او افزود: «بسیاری از جنازه‌های آغشته به خون را بر روی زمین دیدم.» او افزود که تیراندازی یک رستوران ژاپنی و کافه را هدف قرار گرفت.

به فاصله‌ای نه چندان دور از حادثه اخیر، در تقاطع خیابان‌های پیشار و آلپیر روبروی پیاده‌روی رستوران «لو بوتی کامبودج» تیراندازی صورت گرفت که طی آن دستکم ۱۲ تن کشته شدند .

یک زن که در محل حادثه بود گفت: «صحنه همچون یک نمایش سورئال بود. قربانیان بدون حرکت روی زمین می‌افتادند.»

او ادامه داد: «همه چیز به آرامی روی داد و مردم نفهمیدند چه شده است. جوانی را دیدم که دختری را روی دستان خود حمل کرده که مرده به نظر می‌رسد.»

در فاصله چند صد متری سالن باتاکلان، تیراندازی در خیابان «لافونتن او روا» به سوی یک رستوران پیتزا فروشی با نام «لاکازا نوسترا» روی داد که به کشته شدن دستکم ۵تن به ضرب گلوله انجامید.

متیو شاهد عینی که در محل حادثه حضور داشت می‌گوید: «دستکم ۵تن اطراف من کشته شدند. خون همه جا بود. بسیار خوش شانس بودم»

یک شاهد دیگر هم می‌گوید: «از یک خودروی مشکی رنگ فوکوس تیراندازی شد. پوکه گلوله‌ها را روی زمین دیدم.»

یک حمله هم در جاده ولتِر در نزدیکی سالن باتاکلان روی داد که به کشته شدن دستکم یک تن انجامید. مهاجم انتحاری هم در این حمله کشته شد.