.
.
.

مجلس کاتالونیا به استقلال این استان از اسپانیا رای داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجلس نمایندگان کاتالونیا، روز دوشنبه 9 نوامبر رای به استقلال این استان از کشور اسپانیا داد و راهکار تشکیل جمهوری مستقل کاتالونیا در سال 2017 را طرح ریزی کرد.

72 نماینده مجلس 135 نفره کاتالونیا به استقلال این استان کشور اسپانیا رای دادند و فرایند تشکیل جمهوری مستقل در این استان را به اجرا گذاشتند.

بر اساس طرحی که به تصویب مجلس کاتالونیا رسید، از این پس نمایندگان این استان "از نهادهای حکومتی اسپانیا و به ویژه دادگاه قانون اساسی این کشور تبعیت نخواهند کرد."

دولت مرکزی اسپانیا به ریاست نخست وزیر محافظه کار، ماریانو راخوی، بی درنگ از دادگاه قانون اساسی این کشور خواست تا این طرح را لغو کند، اما رای دادگاه قانون اساسی نمی تواند جلوی استقلال کاتالونیا را بگیرد.

راخوی با تمامی احزاب عمده اسپانیا ملاقات کرده است تا با تشکیل یک جبهه متحد در انتخابات آینده مجلس در 20 دسامبر جلوی جدایی کاتالونیا از اسپانیا را بگیرند.

اعلامیه مجلس کاتالونیا تنش میان مادرید، پایتخت اسپانیا، و بارسلونا، مرکز استان کاتالونیا را افزایش داده، به ویژه آنکه این استان در سال 2010 میلادی نیز خواستار استقلال بوده ولی دادگاه قانون اساسی اسپانیا مانع از انجام این خواسته شده بود.

جنبش جدایی خواه کاتالونیا از سال 2012 و بعد از بحران اقتصادی که اسپانیا را فراگرفت، خواستار برگزاری رفراندم برای استقلال این استان بوده است.

استان کاتالونیا با 7.5 میلیون نفر جمعیت، یک پنجم تولید ناخالص داخلی اسپانیا را فراهم می کند. بر اساس سرشماری سال 2014، جمعیت اسپانیا 46 میلیون نفر است و این کشور عضو اتحادیه اروپا و حوزه اقتصادی یورو است.