.
.
.

ویدیو..الماس کوه نور و شکایت هند از انگلستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

الماس کوه نور، که زمانی بزرگترین الماس جهان بود، 100 میلیون پاوند ارزش دارد، و هم اکنون در مجموعه جواهرات سلطنتی بریتانیا نگهداری می شود. اما هند خواهان بازگرداندن این الماس است.

ستارگان سینمای بالیوود و تجار عمده هند برای طرح دعوایی متحد شده اند، تا برای بازگرداندن الماس کوه نور به هند دادخواستی را تسلیم دادگاه عالی لندن کنند.الماس کوه نور یکبار در مراسم تاجگذاری ژرژ ششم در سال 1937 زینب بخش تاج سر ملکه مادر بود، و باردیگر در مراسم تاجگذاری ملکه الیزابت دوم در سال 1953 در برابر دید جهانیان قرار گرفت.

به گزارش سایت هندی "ایندیا تایمز"، جمعیت بزرگان هند که نام خود را "کوه نور" گذاشته اند، می گویند که این الماس 105 قیراطی از خانه واقعی آن هند دزدیده شده و از دولت بریتانیا می خواهند تا آنرا به این کشور پس دهد.

دیوید دسوزا، رئیس مجتمع تفریحی "تی تو" گفت: "الماس کوه نور یکی از جواهرات بسیاری است که در شرایطی بسیار مشکوک از هند به خارج برده شده اند."

دعوا بر سر الماس کوه نور قدمتی هفتصد ساله دارد که در حوادث خونین تاریخی این جواهر از سلسله ای به سلسله دیگر منتقل شده است. کشورهای پاکستان، هند، ایران، و حتی طالبان افغانستان ادعای مالکیت این جواهر را داشته اند. در ویدیوی تهیه شده از این الماس نام نادرشاه افشار هم آمده است که کوه نور را در سال 1730 از هند به ایران برد. نام الماس کوه نور اولین بار در سال 1304 میلادی در اسناد تاریخی ذکر شده است.اما این الماس پس از آنکه انگلیسی ها بر پنجاب مسلط شدند، توسط آخرین فرمانروای سیک، دولیپ سینگ به ملکه ویکتوریا، ملکه وقت بریتانیا اهدا شد.

وکلای بریتانیایی جمعیت "کوه نور" قصد دارند با استناد به قانون هالوکاست، که اجازه بازگرداندن اشیاء فرهنگی دزدیده شده را به موسسات دولتی بریتانیا می دهد، دعوای حقوقی خود را به پیش ببرند.

اندرو رابرتز، تاریخدان بریتانیایی روز یکشنبه 8 نوامبر به روزنامه بریتانیایی دیلی میل گفت: "این یک دعوی مسخره است، و جایگاه شایسته الماس کوه نور همان مجموعه جواهرات سلطنتی بریتانیاست. این می تواند شناسایی محترمانه سه قرن حضور بریتانیا در هند باشد که منجر به نوسازی، توسعه، حراست، پیشرفت کشاورزی، اتحاد زبانی و در نهایت مردمسالاری شبه قاره هند شده است."

دولت بریتانیا تا کنون با این درخواست مخالفت کرده است.