.
.
.

کرملین انتشار کاریکاتور شارلی‌ابدو در باره هواپیمای سرنگون شده روسیه را محكوم كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ کرملین روز جمعه 6 نوامبر با انتشار بیانیه ای، کاریکاتورهای مجله فرانسوی « شارلی ابدو» در باره سقوط هواپیمای روسی را به شدت محکوم کرد.

کرملین این کاریکاتورها را نوعی توهین به قربانیان هواپیماهای سرنگون شده روسیه در صحرای سینا دانسته است.

دیمتری پسکوف سخنگوی کرملین گفت:« در کشور ما چنین کاریکاتورهایی «توهین» به شمار می روند واین کاریکاتورها توهین آمیز انتشار یافته به هیچ ارتباطی با دموکراسی و آزادی بیان ندارد و توهین به مقدسات محسوب می شود.

وی افزود:کاریکاتورها غیر قابل قبولند و مسکو رسما اعتراض خواهد کرد.

شارلی ابدو در شرح کاریکاتور اول که اجساد در حال پرواز و قطعات هواپیما روی سر تروریست های "داعش" دیده می شود، نوشته شده است: «نیروی هوایی روسیه به بمباران های خود شدت بخشیده است».

در کاریکاتور دوم نیز جمجمه ای بین قطعات هواپیما و اجساد به تصویر کشیده شده که درباره خطر پرواز با شرکت های هوایی ارزان قیمت روسیه صحبت و تاکید می کند که بهتر بود با «خطوط کوکائین » پرواز می کردید که اشاره ای به جنجال مربوط به اتهام مربوط به دو خلبان فرانسوی یک شرکت هواپیمایی که به قاچاق کوکائین متهمند.

در تصویر دوم «شارلی ابدو» با زبان طنز هم نوشته شده است: داعشی ها هواپیمای روسی را سرنگون کردند، زیرا یگانه روش به دست آوردن 224 وعده غذای رایگان بود.

این مجله فرانسوی بیشترین سابقه را در ترسیم کاریکاتورهای طنز آمیز علیه ادیان توحیدی بویژه اسلامی و همچنین عقاید و باورهای ملت های آسیایی و آفریقایی بین نشریه های کاریکاتوری غربی دارد.به همین دلیل این مجله در 7 ژوئن سال جاری مورد هجوم افراد مسلح وابسته به القاعده قرار گرفت و 5 نفر از کاریکاتوریست های آن کشته شدند.

گروهی تروریستی القاعده با پذیرفتن مسئولیت حمله به روزنامه شارلی ابدو، کشیدن کاریکاتور توهین آمیز به پیغمبر اسلام را دلیل اصلی حمله و قتل کاریکاتوریست ها اعلام کرد.