.
.
.

انتخابات ترکیه.. خیز حزب اردوغان به سمت تشکیل دولت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نتایج شبه‌نهایی انتخابات پارلمانی ترکیه نشان از آن دارد که حزب عدالت و توسعه که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از رهبران آن است، حدود ۵۰درصد از آرا را از آن خود کرده است؛ مساله‌ای که برای این حزب امکان تشکیل دولت را به صورت انفرادی و بدون نیاز به ائتلاف با احزاب دیگر فراهم می‌کند.

بنا بر نتایج شمارش ۹۸ درصد از آرا، حزب عدالت و توسعه با کسب ۴۹.۵ درصد، در صدر ایستاده است. در حالی حزب ملت جمهوری خواه با کسب ۲۵ درصد آرا در مرتبه دوم ایستاد، پس از آن حزب جنبش ملی می‌آید که ۱۲ درصد آرا را از آن خود کرده است و حزب ملل دموکرات که حزبی کُرد است، با کسب ۱۰.۳ درصد آرا، در مرتبه چهارم ایستاده است.

احزاب دیگر و مستقل‌ها ۲.۷۷ درصد آرا را از آن خود کرده‌اند. نسبت مشارکت واجدان شرایط در انتخابات ترکیه، بالغ بر ۸۶.۵۰ درصد است.

عدالت و توسعه و رسیدن به هدف از دست رفته

با این نتیجه، حزب عدالت و توسعه، نتایج به دست آمده در انتخابات ماه ژوئن گذشته را جبران کرد. آرای این حزب ۸.۶ درصد بیشتر از آرایش در انتخابات گذشته یعنی معادل ۵۹ کرسی است.

حزب ملت جمهوری‌خواه همان نتیجه پیشین را به دست آورده است. اما حزب کُرد ملل دموکرات ۲.۸ درصد آرای گذشته یعنی چیزی معادل ۲۱ کرسی را از دست داده است. بزرگترین بازنده حزب جنبش ملی است که آرایی معادل ۴.۳ درصد یا به عبارتی ۳۸ کرسی را نسبت به انتخابات گذشته از دست داده است.

شایان ذکر است که حزب عدالت و توسعه در شهر «اوسمانیه» پایگاه حزب جنبش ملی، ۲ کرسی از ۴ کرسی را از آن خود کرد.

در انتخابات جاری ۱۶ حزب با یکدیگر رقابت می‌کنند.

جشن عدالت و توسعه

جشن هواداران حزب عدالت و توسعه روبروی ساختمان‌های این حزب در اکثر استان‌های ترکیه آغاز شده است. همچنین آمادگی‌ها برای جشن بزرگی که قرار است روبروی ساختمان حزب در آنکارا پایتخت ترکیه برگزار شود در حال انجام است. در این جشن احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه سخنرانی خواهد کرد.

داوود اغلو پیش از حرکت به سمت آنکارا در جمع هزاران تن از هواداران حزبش که روبروی منزلش در شهر کونیا در مرکز آناتولی تجمع کرده بودند، گفت: «امروز، روز پیروزی دموکراسی ما و ملت ما است.»

او با اشاره به انتخابات پارلمانی چهار سال آینده ترکیه گفت: «امیدواریم طی چهار سال آینده به شما خدمت کنیم و در سال ۲۰۱۹ بار دیگر روبروی شما بایستیم.»

او همچنین گفت که به آنکارا خواهد رفت و سخنرانی مهمی ارائه خواهد داد.