.
.
.

خبرهای ضد و نقیض درباره خودکشی یک سرباز روسیه در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش روسیه سه‌شنبه ۲۷ اکتبر، اعلام کرد که یکی از سربازانش که در سوریه حضور دارند، خودکشی کرده است. این نخستین تلفات ارتش روسیه از زمان دخالت نظامی مسکو در روسیه است که به طور رسمی اعلام می‌شود.

خبرگزاری اینترفاکس به نقل از وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: «سرباز حرفه‌ای که در پایگاه هوایی حمیمیم به عنوان تکنیسین حضور داشت، خودکشی کرد.»

این گزارش افزوده است: «بر پایه اطلاعات اولیه به دست آمده، پس از بررسی پیام‌های تلفنی این سرباز، مرگ او با مشکلاتی با یک دختر در زندگی شخصی‌اش مرتبط است.»

دوستش تکذیب می‌کند

در مقابل، یکی از نزدیکان خانواده سرباز روس که خواسته نامش فاش نشود، گفته است که وادیم کوستنکوی ۱۹ ساله که از منطقه کراسنودار در جنوب روسیه است، به عنوان سرباز حرفه‌ای و نه در چارچوب خدمت اجباری به سوریه رفته است.

این منبع افزود که هنوز دلیل مرگ سرباز روس مشخص نیست اما ضرورتا ارتباطی با نبردها ندارد. او تاکید کرد که خبر درگذشت دوستش را شنبه دریافت کرد و قرار است «هفته جاری به خاک سپرده شود.»

از سوی گریگوری دو دونسکیگ از سربازان ارتش روسیه و هم خدمتی وادیم کوستنکوی با تایید خبر مرگ دوستش گفت که او را به خوبی می‌شناسد «و از افرادی نیست که به زندگی خود پایان بدهند.» او فرضیه خودکشی را رد می‌کند.

وزارت دفاع روسیه اظهار نظر نمی‌کند

از سویی ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت دفاع رسیه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فرانسه می‌گوید که اطلاعی درباره وضوع ندارد.

دمتری پیسکوف سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) هم گفته است که اطلاعاتی درباره مرگ سرباز روس ندارد.

اما سرگئی کویفنکو رئیس سازمان غیر دولتی شهروند و ارتش می‌گوید که منابع وزارت دفاع روسیه «۱۰ روز پیش» او را در جریان مرگ سرباز قرار داده‌اند. او افزود: «این حادثه به دلیل بیماری یا شوک روی داده است.»