.
.
.

پیش بینی هوای فوق العاده گرم برای منطقه خلیج

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنابر آخرین تحقیقات، اگر رهاسازی آلاینده اکسید دو کربن به همین میزان ادامه پیدا کند، تا آخر قرن حاضر منطقه خلیج بقدری گرم خواهد شد که بدن انسان قادر به تحمل گرمای هوا نخواهد بود.

بر اساس شبیه سازی های کامپیوتری بسیاری که انجام شده، شاخص حرارت- که ترکیبی از گرما و رطوبت است- به 165 تا 170 (74 تا 77 درجه سانتیگراد) برای حداقل 6 ساعت می رسد. تحمل این میزان از گرما برای بدن انسان امکان پذیر نیست.

در تابستان سال جاری، و در روز 31 جولای، بندر ماهشهر در جنوب ایران بسیار به این درجه حرارت نزدیک شد و گرمترین شهر جهان نام گرفت.

هوای گرم برای بزرگسالان و افراد بیمار خطرناک است، اما به گفته محققان این میزان از گرما حتی برای افراد سالم نیز می تواند خطرناک باشد.

الفتیح التاهیر، استاد دانشگاه ام.آی.تی آمریکا گفت: "شما به سونای تر می روید و درجه حرارت را روی 35 میزان می کنید. حالا تصورش را بکنید که بخواهید برای بیش از 6 ساعت در این شرایط باشید."

التاهیر گفت یک چنین شرایط طولانی و سخت ترکیب گرما و رطوبت تا کنون بیسابقه بوده است. در مقاله ای که در ژورنال "نیچر کلایمت چینج" چاپ شد، آمده است که با این میزان رهاسازی آلاینده های گلخانه ای، این شرایط جغرافیایی منطقه خلیج در پایان قرن حاضر خواهد بود.

در حال حاضر در شهرهای ابوظبی، دبی و دوحه به دلیل وجود سیستمهای خنک کننده این موج هوای گرم محسوس نیست، اما افرادی که در هوای آزاد کار می کنند، و یا دستگاههای خنک کننده ندارند می تواند هوا غیرقابل تحمل باشد.

التاهیر گفت که شهر مکه به این میزان گرم نخواهد شد، اما با این همه می تواند به ویژه در زمان مراسم حج باعث مرگ و میر بیشتری شود.