.
.
.

جسد بی‌جان خبرنگار سابق BBC در فرودگاه استانبول پیدا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بدن بی‌جان جکی ساتن از روزنامه‌نگاران پیشکسوت بریتانیایی یکشنبه ۱۸ اکبتر در یک توالت در فرودگاه آتاتورک، از فرودگاه‌های بین‌المللی استانبول ترکیه پیدا شد.

تا کنون درباره دلیل مرگ جکی ساتن ۵۰ ساله، گزارشی منتشر نشده است.

ساتن جانشین مدیر بخش عراق موسسه «گزارشگری جنگ و صلح» IWR بود. این روزنامه‌نگار در نتیجه ظهور گروه دولت اسلامی موسوم به داعش چندین بار به اربیل، پایتخت اقلیم کردستان عراق سفر کرده بود و این سفرها ادامه داشت.

روز دوم ماه مه ۲۰۱۵، عمار شاه‌بندر، مدیر سابق بخش عراق این موسسه، در یک بمب‌گذاری در بغداد کشته شد و سپس ساتن جانشین او شد.

به گزارش رادیو زمانه، ساتن روز شنبه ۱۷ اکتبر لندن را به مقصد فرودگاه آتاتورک ترک کرده بود و قرار بود پس از چند ساعت سوار هواپیمای دیگری شود که این پرواز را از دست می‌دهد. رسانه‌های محلی در ترکیه گزارش داده‌اند که او پول کافی برای خرید بلیت جایگزین نداشته است.

موسسه «گزارشگری جنگ و صلح»، مستقر در لندن، و متخصص روزنامه‌نگاری در مناطق جنگی و بحران‌زده است.

آنتونی بوردن مدیر اجرایی فعلی این موسسه درخواست کرده که در مورد مرگ جکی ساتن تحقیقات «باز و شفاف» آغاز شود.

بوردن به کانال ۴ رادیو بی‌بی‌سی گفته است: «خانم ساتن طبیعت بسیار مثبت و چشم‌اندازی پر امید داشت؛ او در حال انجام کارهای بسیار مهمی بود.»

وزارت امور خارجه بریتانیا در مورد دلایل مرگ ساتن اظهار نظر نکرده است و تنها گفته که این وزارت‌خانه در حال ارائه مشاوره‌ به خانواده اوست.

ساتن در دهه اخیر کارهای حرفه‌ای و پژوهشی خود در حوزه روزنامه‌نگاری را به عراق اختصاص داده بود. او پیش از این برای سرویس جهانی بی‌بی‌سی و سازمان ملل متحد در سراسر آفریقا و خاورمیانه کار کرده بود. او همچنین کاندیدای دکترا در مرکز مطالعات عربی و اسلام‌شناسی ملی استرالیا بود و مشغول نوشتن پایان‌نامه‌ای با موضوع نقش روزنامه‌نگاران زن در عراق و افغانستان بود.