.
.
.

آمریکا: موشک جدید آزمایش شده توسط ایران قادر به حمل کلاهک اتمی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرد که ایران یک موشک میان برد را آزمایش کرد که توانایی حمل کلاهک اتمی را دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم پاور جمعه ۱۶ اکتبر تاکید کرد که این اقدام ایران «نقض صریح» تحریم‌هایی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه آزمایش موشک‌های بالستیکی ایران وضع کرده است.

او افزود: «ایالات متحده آمریکا به شدت از آزمایش اخیر موشک بالستیک توسط ایران احساس نگرانی می‌کند.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد ادامه داد: «پس از بررسی اطلاعات موجود می‌توانیم تاکید کنیم که که ایران دهم اکتبر یک موشک بالستیکی میان‌برد را شلیک کرد که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای است. این اقدام نقض صریح قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت است.»

قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت که در سال ۲۰۱۰ تصویب شده، فعالیت‌های ایران را در خصوص تولید موشک‌های بالیستیک با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای منع می‌کند.

حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران روز یکشنبه ۱۰ اکتبر با اشاره به آزمایش موشک «عماد» گفت: «این موشک که تمامی مراحل طراحی و ساخت آن توسط دانشمندان و متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع صورت پذیرفته، نخستین موشک دوربرد جمهوری اسلامی ایران با قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف است.»

به گفته حسین دهقان، «این موشک قادر است اهداف مورد نظر را با دقت بالا مورد اصابت قرار داده و به طور کامل منهدم کند.»

در همین رابطه روز یکشنبه، خبرگزاری رویترز هم در گزارشی با اشاره به آزمایش این موشک دوربرد نوشت که محققان امور راهبردی، بُرد موشک «عماد» را ۱۷۰۰ کیلومتر و دقت هدفگیری آن را ۵۰۰ متر ذکر می‌کنند.

بنابر این گزارش، این موشک هم‌خانواده موشک‌های شهاب ۳ است و از سوخت مایع استفاده می‌کند.

آزمایش موشک بالستیکی جدید در ایران چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که برخی مقام‌های اصولگرای ایرانی ابراز نگرانی کرده‌اند که توافق جدید هسته‌ای با قدرت‌های غربی محدودیت‌هایی را نیز برای برنامه موشکی جمهوری اسلامی در پی داشته باشد.

چند روز پس از دستیابی ایران و جامعه جهانی به توافق هسته‌ای شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای صادر کرد که در آن ضمن تصویب توافقنامه، از توسعه موشک‌هایی که «برای حمل کلاهک اتمی طراحی شده‌اند» منع می‌کند.