.
.
.

روسیه: آمریکا پرواز جنگنده‌هایش را در مناطق عملیات ما در سوریه متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری اینترفاکس گزارش داده است که ارتش روسیه از آمریکا خواسته است پرواز جنگنده‌های خود را در مناطق عملیات خود بر فراز سوریه، پایان دهد.

از سویی روسیه اعلام کرد که حملاتی که مسکو می‌گوید علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش است اما قدرت‌های غربی می‌گویند که هدف از آن حمایت از نظام بشار اسد است.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، یک مسئول بلندپایه در ارتش روسیه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور طی ۷۲ ساعت گذشته، بیش از ۶۰ بار بر فراز آسمان سوریه به پرواز در آمدند.

اندریه کاتاپولوف از عضای ریاست ستاد مشترک ارتش روسیه تاکید کرده است: «نه تنها به حملات هوایی ادامه خواهیم داد، بلکه آن‌ها را بیشتر خواهیم کرد.»

حملات هوایی روسیه انتقادهای فراوانی از سوی ایالات متحده آمریکا و همپیمانانش به همراه داشته است. ایالات متحده ائتلافی را رهبری می‌کند که مواضع شبه‌نظامیان داعش را در عراق و سوریه بمباران می‌کند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که در مداخله نظامی در خاورمیانه بسیار محافظه‌کارانه عمل می‌کند، همتای روسی خود ولادیمیر پوتین را متهم کرده است که از همپیمانی مستبد حمایت می‌کند و به مسکو نسبت به «فرو رفتن در مرداب سوریه» هشدار داده است.

از سویی مایکل فالون وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرد که از هر ۲۰ حمله هوایی روسیه در سوریه، تنها یک حمله مواضع داعش را دف قرار می‌گیرد.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز روسیه را متهم کرد که مناطق مسکونی غیر نظامیان را بدون توجیهی بمباران می‌کند و گروه‌های مورد حمایت غرب و خلیج را که با نیروهای اسد می‌جنگند، هدف قرار می‌دهد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه هم گزارش داده است که حملات روسیه در چهار روز نخست، دستکم ۳۹ غیر نظامی و ۱۴ شبه‌نظامی را کشت.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «یک پایگاه تندروها و یک مخفی گاه زیر زمینی حاوی اسلحه و مواد منفجره در اطراف شهر رقه پایگاه داعش به علاوه یک انبار اسلحه در معرة النعمان را بمباران کرده است.»

معرة النعمان در استان ادلب در کنترل شبه‌نظامیان زاعش قرار ندارد. دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که این منطقه در کنترل ائتلافی از گروه‌های اسلامگرا از جمله النصره و احرار الشام قرار دارد.

از سویی رسانه‌های رسمی به نقل از یک منبع نظامی سوری گزارش داده‌اند که جنگنده‌های روسی و سوری، مرکز فرماندهی اللطامنه در استان حما را که در آن گروه‌های مسلح حمایت شده از غرب فعالیت می‌کنند، منهدم کردند.