.
.
.

کاخ سفید: حضور نظامی ایران اوضاع سوریه را وخیم‌تر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

كاخ سفید آمریکا اعلام کرد که حضور نظامیان ایران در سوریه در صورت تایید، اوضاع را در سوریه وخیم‌تر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید شامگاه پنجشنبه اول اکتبر در جمع خبرنگاران گفت که نمی‌تواند گزارش‌های مربوط به حضور نظامیان ایران در سوریه برای انجام عملیات زمینی را تایید کند.

او تاکید کرد که چنین تحولی یک نمونه مهم و قابل اشاره از تاثیر اقدام نظامی روسیه است که باعث وخیم‌تر شدن اوضاع در سوریه خواهد شد.

دو منبع لبنانی روز پنجشنبه به خبرگزاری رویترز گفتند که صدها تن از نیروهای ایرانی در ۱۰ روز اخیر به سوریه رسیدند تا به حمله زمینی بزرگی که دولت سوریه و شبه‌نظامیان حزب‌الله با پشتیبانی هوایی روسیه قصد آغاز آن علیه مواضع مخالفان حکومت اسد دارند، بپیوندند.

یکی از این دو منبع گفته است: «حملات هوایی روسیه به زودی با پیشروی زمینی ارتش سوریه و هم‌پیمانانش همزمان خواهد شد... احتمال دارد عملیات زمینی آینده بر حومه ادلب و حومه حماه متمرکز شود.»

این منبع افزود: «روسیه حومه ادلب و حومه حماه را بمباران خواهد کرد و نیروهای زمینی سوریه و هم‌پیمانانشان پیشروی خواهند کرد.»
این دو منبع گفتند که هدف از عملیات، باز پس‌گیری مناطقی است که ارتش سوریه آن‌ها را به سود مخالفان مسلح از دست داد.

جاش ارنست در بخشی از سخنان خود تاکید کرد که که روسیه هزینه حملات هوایی‌اش را در سوریه پرداخت خواهد کرد.

روسیه از روز چهارشنبه ۳۰ سپتامبر حملات هوایی خود را به مواضع گروه‌های مخالف نظام بشار اسد در استان‌های حماه، حمص و ادلب آغاز کرد اگر چه ابتدا اعلام کرده بود که هدفش جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش است.

این اقدامانتقاد آمریکا و متحدان غربی‌اش را برانگیخته است. ایالات متحده، روسیه را متهم کرده که هدف حملات آن گروه خلافت اسلامی نیست بلکه نیروهایی هستند که از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، آموزش دیده‌اند و مورد حمایت غرب هستند.

فرمانده گروه «صقور الجبل» که توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا آموزش دیده‌اند نیز گفت که یکی از پایگاه‌های این گروه هدف ۲۰ موشک شلیک شده از جنگنده‌های روسیه قرار گرفت.

روسیه می‌گوید که علاوه بر گروه داعش لیستی از سایر گروه‌ها را برای انجام حمله هوایی علیه آن‌ها مدنظر دارد. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز پنجشنبه در مقر سازمان ملل گفت که روسیه همانند آمریکا مواضع داعش و النصره را هدف قرار می‌دهد.