.
.
.

کلیسای روسیه: کشور ما "جنگ مقدس" در سوریه را رهبری می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش خبرگزاری فرانسه کلیسای ارتدوکس روسیه روز چهارشنبه 30 سپتامبر از حملات هوایی روسیه علیه داعش در سوریه پشتیبانی کرد و این مداخله را "جنگ مقدس" نامید.

خبرگزاری روسی اینترفکس به نقل از وسیولود چاپلین، مدیر روابط عمومی کلیسای ارتدوکس روسیه گفت "جنگ علیه تروریسم یک جنگ مقدس است و روسیه فعالترین نیرو در این جنگ جهانی است."

روسیه روز چهارشنبه بعد از آنکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مجوز مجلس برای مداخله نظامی را گرفت، حملات هوایی در سوریه را آغاز کرد.

در بیانیه رسمی کلیسای روسیه، پاتریاک کیریل، گفت: "روسیه تصمیم مسئولانه ای گرفته تا از نیروی نظامی برای حمایت از مردم سوریه و بر علیه تروریستها استفاده کند."

اسقف اعظم کلیسای روسیه که در مورد مسائل سیاسی اظهار نظر می کند گفت که با مداخله نظامی مسکو موافق است زیرا به گفته او "روند سیاسی نتوانسته به بهبود وضعیت مردم بی گناه کمکی بکند، و آنها نیاز به حمایت نظامی دارند."

او گفت که مسیحیان منطقه در رنج هستند، روحانیون مسیحی ربوده می شوند، و کلیساها را خراب می کنند و وضعیت مسلمانان هم از این بهتر نیست.

چاپلین گفت که کلیسا از تصمیم روسیه برای حمله هوایی به سوریه بر علیه داعش حمایت می کند.

او افزود: این تصمیم منطبق با قوانین بین المللی، عقل سلیم و سیاست همیشگی ما در خاورمیانه است."

طلعت تاج الدین، رئیس مرکز مسلمان روسیه نیز گفت که از "مداخله نظامی" حمایت می کند و مردم سوریه را "همسایگان" روسیه خواند.

او در بیانیه خود که از خبرگزاری دولتی ریانووستی پخش شد گفت: "ما کاملا از استفاده از نیروی نظامی روسیه در جنگ علیه تروریسم پشتیبانی می کنیم."

چاپلین تاکید کرد که این مرکز نمایندگی تمامی ادیان روسیه را برعهده دارد، و ادیان ارتدوکس، اسلام، یهودی و بودایی در بیانیه ای مشترک در باره نقش روسیه صادر خواهند کرد.

چاپلین گفت: "در این بیانیه ما از اقدام دولت روسیه حمایت خواهیم کرد."

کلیسای ارتدوکس در روسیه در سالهای حکومت کمونیستی شوروی تحت فشار و محرومیت قرار داشت، اما در حکومت جدید روسیه، با وجود جدایی دین از سیاست، رابطه نزدیکی با حکومت این کشور دارد. ولادیمیر پوتین در مراسم دعا در کلیسا بطور مرتب شرکت می کند.