.
.
.

مخالفان توافق هسته‌ای با ایران قصد شکایت از دولت اوباما را دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پیتر راسکام از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در مصاحبه با نشریه «واشنگتن فری بیکن» گفت که اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان همچنان به دنبال طرح شکایت از دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا هستند تا مانع اجرای توافق جامع اتمی با ایران و کاهش تحریم ها علیه تهران شوند.

بنا بر این مصاحبه راسکام گفته است که جان بینر رهبر جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا به طور فعالانه در نظر دارد به خاطر «نقض قانون بازبینی توافق اتمی ایران» که کنگره آمریکا آن را تصویب کرده علیه دولت باراک اوباما اقدام حقوقی کند.

پیتر راسکام گفت گرفتن چنین تصمیمی حقوقی در نهایت به مشورت‌ها بستگی دارد اما به گفته او تمایل برای طرح شکایت وجود دارد.

او گفت طرح شکایت حقوقی علیه دولت ممکن است چندین اثر داشته باشد و یک قاضی فدرال می‌تواند تا زمانی که دولت همه توافق‌های جانبی اتمی با ایران را در اختیار کنگره قرار ندهد، مانع اجرای توافق جامع شود.

اثر دیگر طرح شکایت علیه دولت اوباما می‌تواند ایجاد ترس در شرکت‌های غربی برای سرمایه گذاری در ایران باشد.

روز سه شنبه ۱۴ ژوئیه ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، به توافقی دست یافتند که طی آن، تهران بخشی از فعالیت های هسته‌ای خود را به حال تعلیق در می آورد. در مقابل بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران لغو می‌شود.

پیش از این کنگره آمریکا طرحی را به تصویب رسانده بود که بر پایه آن توافق هسته‌ای پیش از اجرا شدن باید توسط اعضای کنگره تصویب شود. اما پس از توافق، نمایندگان جمهوری‌خواه که اکثریت کنگره را در دست دارند، نتوانستند آرای لازم را برای رای گیری بر سر توافق به دست آورند.