فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اسامی 10 کشور برتر اقتصاد رقابتی جهان

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مجمع اقتصاد جهانی در آخرین گزارش خود از جایگاه اقتصادی کشورها که با ارزیابی 113 شاخص مؤثر در تعیین شدن پویایی تولیدی در اقتصاد به دست آمده به ترتیب 10 کشور رقابتی برتر اقتصاد جهان را معرفی کرده است.
  لیست 10 کشور برتر رقابتی در اقتصاد جهانی عبارت است از:

  1- سوییس
  2- سنگاپور
  3- ایالات متحده آمریکا
  4- آلمان
  5- هلند
  6- ژاپن
  7- هنگ کنگ
  8- فنلاند
  9- سوئد
  10- بریتانیا

  در این لیست امارات متحده عربی در جایگاه 12 پس از نروژ و پیش از دانمارک 13 و تایوان 14 قرار دارد. اما دیگر کشورهای خاورمیانه از قبیل قطر در مقام 16، سعودی 24، اسرائیل 27، کویت 40، بحرین 44، ترکیه 45، ایران 83 و مصر 119 جای گرفته‌اند.

  به گزارش نشریه بلومبرگ، از نظر تغییرات پیشرفتی کشورها در حوزه اقتصادی که در لیست بلند بالای 140 تایی این گزارش بدست آمده است، سه کشور نخست سوییس، سنگاپور و آمریکا هم چنان نسبت به گزارش سال گذشته توانستند رتبه خود در جهان را نگاه دارند. با این حال پیشرفت هایی نیز در میان برخی کشورها از منظر اقتصادی رخ داده است. کشور هلند توانسته از رتبه هشتم خود در گزارش اخیر مجمع اقتصادی جهان به رتبه پنجم دست یابد.

  هم چنین کشور هند توانسته با صعود 16 رتبه‌ای، از جایگاه قبلی خود با ایستادن در رتبه ۵۵ لیست بخوبی از نگاه اقتصادی بدرخشد.
  از طرفی دیگر کشور برزیل با سقوط جایگاه پیشرفت اقتصادی از رتبه 18 به رتبه 75 رسیده و عنوان بدترین بازیگر اقتصاد جهانی در گروه کشورهای بریکس (گروهی به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) لقب گیرد.
  واژه «رقابتی» که در این گزارش به آن اشاره شده است نشان دهنده سطح پویایی اقتصادی مجموع مؤسسات، سیاست‌ها و شاخصه‌هایی است که سطح کامیابی کشورها است.

  113 شاخص بررسی شده در ارایه این گزارش مربوط به حوزه‌های زیرساختی، نوآوری و حوزه‌های اقتصاد کلان است.

  در بررسی از داده‌های اقتصادی بدست آمده از گزارش اصلی این مجمع به نظر می‌رسد که علی رغم پیشرفت اقتصادی که از بحران‌های مالی در این گزارش بدان اشاره شده، اقتصاد جهانی به سرعتی که در گذشته وجود داشته پیش نرفته است.

  به فرض اگر رشد تولیدی را طی 10 سال اخیر به عنوان شاخص متغییر در نظر بگیریم بیشتر کشورهای قدرتمند اقتصادی جهان به استثنای دو کشور چین و هند پسرفت داشتند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران