.
.
.

کری: روسیه پیشنهاد مذاکره نظامی با آمریکا بر سر سوریه را داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید که روسیه پیشنهاد برگزاری گفت‌وگوهای نظامی با ایالات متحده بر سر سوریه را مطرح کرده و واشینگتن در حال بررسی اقدام‌های آتی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کری افزود که گفت‌وگوهایی میان کاخ سفید و وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) بر سر پیشنهاد روسیه که در گفت‌وگوهای اخیرش با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه مطرح شد، در جریان است.

کری که چهارشنبه ۱۶ سپتامبر پس از دیدار با همتای آفریقای جنوبی‌اش گفت: «روس‌ها پیشنهاد دادند مذاکره نظامی انجام دهیم تا بر سر اقدام‌های ممکن به منظور فرونشاندن تنش به تفاهم برسیم.»

کری افزود که در گفت‌وگوی تلفنی با لاوروف به او هشدار داده که هرگونه حمایت روسیه از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه می‌تواند به افزایش تنش و تشدید بحران منتهی شود.

کری افزود: «به لاوروف گفتم که ادامه پشتیبانی روسیه از اسد می‌تواند به تشدید تنش و ایجاد مانع در برابر هدف مشترکمان در نبرد با تندروی بینجامد و نباید از تمرکز بر یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه دور شد.»

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) سه شنبه اعلام کرد که نشانه‌هایی در مورد گسترش و توسعه یک پایگاه هوایی در سوریه، توسط نیروهای روسی، برای ایجاد احتمالی یک پایگاه عملیاتی وجود دارد.

چنین اقدامی ممکن است نحوه انجام عملیات هوایی ائتلاف به رهبری ایالات متحده علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را در سوریه، با پیچیدگی‌هایی روبه‌رو کند.