.
.
.

پوتین بر حمایت از اسد تاکید می‌کند و فرانسه بقای او را محال می‌داند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه سه شنبه ۱۵ سپتامبر تاکید کرد که کشورش به حمایت خود از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه ادامه خواهد داد.

این سخنان پوتین در حالی مطرح می‌شود که واشینگتن مسکو را به استقرار نیرو و تجهیزات نظامی در شمال سوریه متهم می‌کند. در همین حال فرانسه هرگونه توافق با اسد را محال می‌داند.

به گزارش خبرگزاری شبکه خبری «راشا تودی» پوتین در نشست سران سازمان معاهده امنیت (سازمانی که شماری از جمهوری‌های شوروی سابق را شامل می‌شود) در دوشنبه پایتخت تاجیکستان، بر ادامه حمایت از نظام اسد در برابر کسانی که «تروریست» نامید تاکید کرد.

رئیس جمهوری روسیه گفت: «ما از دولت سوریه در نبردش علیه تجاوز تروریستی حمایت می‌کنیم. اما به کمک نظامی و فنی به این دولت ادامه خواهیم داد.»

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) سه شنبه اعلام کرد که نشانه‌هایی در مورد گسترش و توسعه یک پایگاه هوایی در سوریه، توسط نیروهای روسی، برای ایجاد احتمالی یک پایگاه عملیاتی وجود دارد.

چنین اقدامی ممکن است نحوه انجام عملیات هوایی ائتلاف به رهبری ایالات متحده علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را در سوریه، با پیچیدگی‌هایی روبه‌رو کند.

پوتین دعوت خود را برای تشکیل ائتلافی گسترده علیه داعش با حضور سوریه و عراق، و متحد کردن تلاش‌های «نظام سوریه، اپوزیسیون میانه‌رو، کردها و کشورهای منطقه» برای مقابله با آن‌چه «تندروی» توصیف کرد، تکرار کرد. او گفت که اسد آماده است «اپوزیسیون میانه‌رو» را وارد روند سیاسی کند.»

پوتین همچنین نگرانی کشورش را از بازگشت جنگجویان روس در صفوف داعش به روسیه ابراز کرد و گفت که آن‌ها خطر بزرگی برای امنیت کشورش تشکیل می‌دهند.

او انتقاد از مسکو به خاطر حمایتش از نظام سوریه را نادرست خواند و گفت: «اگر روسیه از سوریه حمایت نمی‌کرد، وضعیت در این کشور بدتر از لیبی بود، اما مساله این است که آوارگان در سوریه بیشتر هستد.»

او مدعی شد که بیشتر سوری‌هایی که می‌خواهند به اروپا برسند، از گروه‌های «تندرو» فرار می‌کنند.

فرانسه: جایی برای تفاهم با اسد نیست

در مقابل، مانوئل والس نخست وزیر فرانسه تاکید کرد که کشور هرگونه تفاهم با بشار اسد به منظور یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه را، محال می‌داند.

والس سه شنبه طی سخنانی در پارلمان فرانسه در توضیح دلیل تصمیم این کشور برای انجام پروازهای شناسایی بر فراز سوریه گفت: «ما اقدامی که نظام سوریه را تقویت می‌کند، انجام نمی‌دهیم. مساله ضروری این است که به توافقی پایان دهنده به صفحات جنایت‌های اسد دست یافت. نمی‌توان به راه حلی میانه با مردی دست یافت که عامل کشته شدن این شمار از مردم و مسئول آن جنایت‌ها است.»

والس در عین حال اعزام نیروهای زمینی به سوریه را بعید دانست اما گفت که پاریس از هر نیروی منطقه‌ای برای دخالت علیه گروه داعش، حمایت خواهد کرد.