.
.
.

اعلام آغاز پروازهای شناسایی فرانسه برای حمله به داعش در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه 7 سپتامبر گفت که جنگنده‌های این کشور، پروازهای شناسایی خود را روز سه شنبه بر فراز سوریه آغاز خواهند کرد و احتمال دارد، مواضع گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را بمباران کنند.

تا کنون فرانسه تنها در حملات هوایی علیه مواضع داعش در عراق شرکت کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اولاند که در کنفرانسی خبری سخن می‌گفت، اظهار داشت: «دلایلی داریم که از داخل سوریه برای انجام حملاتی به چند کشور به ویژه فرانسه، برنامه ریزی شده است.»

او ادامه داد: «مسئولیت ما این است که تا آنجا که امکان دارد، در جریان هر تهدیدی علیه کشورمان باشیم.. سپس از وزیر دفاع خواستم تا از فردا پروازهای شناسایی را بر فراز سوریه آغاز کند تا بتوانیم حملات هوایی به مواضع داعش را بررسی کنیم.»

اولاند گفت که گروه داعش در دو سال گذشته، پای خود را در سوریه مستحم کرد و پاریس به این مساله نیاز دارد که بداند به طور دقیق چه چیزی در این کشور روی می‌دهد.

این در حالی است که بریتانیا نیز به آغاز عملیات نظامی علیه داعش در سوریه نزدیک می‌شود. احتمال دارد ماه گذشته در این باره پارلمان بریتانیا رای گیری کند. پیش از این در سال 2013 دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در جلب نظر پارلمان برای این اقدام شکست خورده بود.

اولاند هرگونه مداخله زمینی در سوریه را بعید دانست و گفت که تصمیم در این باره به سوری‌ها و کشورهای منطقه باز می‌گردد.

او تاکید کرد که تنها راه حل در سوریه، انتقالی سیاسی است که «کنار رفتن بشار اسد را از قدرت تضمین کند.»

او گفت: «اسد مسئول اوضاع در سوریه است. به سوی مردم خود آتش گشود و غیرنظامیان را بمباران کرد، او از اسلحه شیمیایی استفاده کرد و گفت‌وگو بامخالفان را نپذیرفت.»

رئیس جمهوری فرانسه ادامه داد: «راه حل نمی‌تواند از راه ابقای بشار اسد در راس قدرت سوریه باشد. چگونه یک سوری که دیده خانواده‌اش کشته می‌شوند می‌تواند با اسد بر گرد یک میز بنشیند؟»

او افزود: «باید با نظام به راه حلی دست یافت، اما در نهایت بشار اسد باید برود.»