.
.
.

آمانو: برای شناسایی ویژگی برنامه هسته‌ای ایران اقدام‌های بیشتری لازم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه 7 سپتامبر گفت که همچنان اقدام‌های زیادی برای شناسایی ویژگی فعالیت‌های هسته‌ای ایران انجام داد.

تا پایان سال جاری میلادی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرصت دارد تا از احتمال وجود جنبه‌های تسلیحاتی در فعالیت‌های هسته‌ای پیشین ایران تحقیق کند.

به موازات توافق سیاسی که 14 ژوئیه گذشته میان ایران و گروه 1+5 (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان) منعقد شد، ایران و آژانس بر سر نقشه راهی به توافق رسیدند که تهران را ملزم به ارائه اطلاعاتی کافی درباره فعالیت‌های هسته‌ای پیشین خود می‌کند. این اطلاعات باید به گونه‌ای باشد که آژانس بتواند تا اوایل سپتامبر گزارشی درباره فعالیت‌های هسته‌ای گذشته و کنونی ایران بدهد.

غرب ایران را متهم به تلاش برای دست‌یابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای می‌کند. با وجود اصرار ایران بر مسالمت‌آمیز بودن فعالیت‌هایش، اما تحریم‌های اقتصادی سختی علیه این کشور اعمال شد. سرانجام 14 ژوئیه توافقی میان ایران و گروه 1+5 منعقد شد که برپایه آن، فعالیت‌های هسته‌ای ایران محدود شده و در مقابل تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور تعلیق می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمانو در کنفرانسی خبری گفت: «درخصوص توضیح ابعاد نظامی احتمالی سابق فعالیت‌های هسته‌ای ایران، اقدامات و فعالیت‌های بیشتری لازم است.»

مشخص شدن این نقطه در توافق میان ایران و گروه 1+5 بسیار مهم است.

آمانو گفت که آژانس، گزارش‌ها و اطلاعاتی که ایران 15 اوت گذشته ارائه داده را بررسی خواهد کرد و 15 سپتامبر سوال‌های جدیدی خواهد فرستاد.