.
.
.

وزیر عرب‌تبار عهده‌دار سخت‌ترین وزارتخانه فرانسه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرانسوا هولاند، رئیس جمهوری فرانسه طی فرمانی خانم مریم الخمری، یک فرانسوی مغربی تبار، را به مقام وزارت کار فرانسه منصوب کرد. الخمری جانشین فرانسوا روبسامین می شود که از مقام خود استعفا داد تا شهرداری شهر دیجون در غرب به عهده بگیرد.

مریم الخمری، در سال 1978 در شهر رباط در کشور مغرب به دنیا آمده است. او پیش از این در وزارت امور شهری فرانسه تحت ریاست مانوئل والس از حزب سوسیالیست متصدی امور شهری بوده، و چندین بار بخاطر کفایت و نتایج مثبت کاری در امور شهری مورد تقدیر رئیس جمهوری و نخست وزیر فرانسه قرار گرفته بود.

خانم الخمری دومین مغربی تبار در دولت فرانسه است. نجات فالو بلقاسم، وزیر فرهنگ و آموزش عالی فرانسه، هم از منطقه الریف در شمال مغرب و متولد شهر الناظور و از قبیله امازیغیه است.

الخمری و بلقاسم تنها مغربی تبارها نیستند که در فرانسه به وزارت رسیدند. پیش از آنها فرشید داتی از حزب راست گرا و محافظه‌کار جمهوریخواه در دوره ریاست جمهوری نیکولا سارکوزی وزارت دادگستری فرانسه را بر عهده داشت.

تحلیلگران کار خانم الخمری در وزرات کار فرانسه را دشوار ارزیابی می کنند، زیر کشور فرانسه، که دومین اقتصاد اتحادیه اروپاست، هم اکنون با 3.5 میلیون بیکار روبروست، و این رقم نسبت به سال قبل از آن 3.9 درصد افزایش یافته است.