فوری

پخش زنده

مرگ ده‌ها دختر در راه رقابت برای همسری پادشاه سوازیلند

منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

دستکم ۳۸ دختر در سانحه‌ای رانندگی در مسیر رفتنشان به مسابقه رقص در حضور پادشاه سوازیلند، کشته شدند. این برنامه به طور سالانه و با حضور ده‌ها هزار دختر برگزار می‌شود که در پایان آن، پادشاه یکی از آن‌ها را به عنوان همسری جدید برای خود انتخاب می‌کند.

«شبکه همبستگی برای سوازیلند» که در زمینه حقوق بشر فعالیت دارد و همچنین شماری از رسانه‌ها اعلام کردند که دختران قربانی، جمعه ۲۸ اوت با کامیونی به محل برگزاری برنامه منتقل می‌شدند اما این کامیون با خودرویی دیگر برخورد کرد. این حادثه به کشته شدن دستکم ۳۸ دخر و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر انجامید. حال برخی از زخمی‌ها وخیم گزارش شده است.

این دخترها برای مشارکت در مسابقات رقص هشت روزه «اومهلانگا» به کاخ پادشاه می‌رفتند. در این برنامه حدود چهل هزار دختر اقدام به رقص و آواز خوانی می‌کنند.

در این برنامه، دخترهایی که هشت تا ۲۲ ساله هستند، با سینه‌هایی برهنه می‌رفصند. معمولا پادشاه از میان آن‌ها همسری جدید انتخاب می‌کند و آن‌ها را به همسران خود که اکنون ۱۳ تا ۱۵ تن برآورد می‌شوند، می‌افزاید.

مسواتی سوم پادشاه سوازیلند (۵۷ ساله) شنبه در مراسم افتتاح نمایشگاه تجاری بین‌المللی در شهر مانزینی مرکز اقتصادی کشور گفت: «همه خبر ابر سیاهی را که بر گل‌های ما سایه انداخت شنیدیم.» او وعده داد ضمن انجام تحقیق در حادثه، به خانواده‌های دختران قربانی، غرامت پرداخت شود

سوازیلند کشور آفریقایی کوچکی است که میان آفریقای جنوبی و موزامبیک واقع است و در آن حدود ۱ میلیون چهارصد هزار نفر ساکن هستند.

تبلیغات

برگزیده های کاربران