.
.
.

سندی محرمانه در توافق هسته‌ای با ایران، خشم کنگره آمریکا را برانگیخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک سند محرمانه از توافق میان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و تهران، نشان می‌دهد که به ایران اجازه داده شده تا در روند بازدید از سایت نظامی پارچین از کارشناسان ایرانی استفاده شود.

به گزارش العربیه، جمهوری‌خواهان آمریکا از توافق با تهران در باره مشارکت کارشناسان ایرانی در بازرسی از سایت پارچین، ابراز نارضایتی کرده‌اند.

بر اساس توافق میان ایران و آژانس٬ قرار است متخصصان ایرانی از نقاطی در سایت پارچین گزارش تهیه کنند و بعدها در اختیار آژانس قرار دهند، در حالی که این نوع بازرسی‌ها باید تنها توسط آژانس صورت گیرد.

فاش شدن این توافق، شک و تردید نسبت به شفاف بودن توافقنامه هسته‌ای با ایران را زیر سؤال خواهد برد، بویژه آنکه شماری از مقامات آمریکایی در جلسات کنگره این کشور، بارها تاکید کرده‌اند که توافقنامه بر اساس عدم اعتماد به تهران تنظیم شده است.

این درحالی است که «اد رویس» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در یک سخنرانی، بر ضرورت بازرسی سایت‌های هسته‌ای مشکوک به فعالیت نظامی در ایران، توسط بازرسان بین المللی تاکید کرده است، اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از کاخ سفید دفاع کرد.

بر اساس این توافق، تهران اختیارات کامل در نظارت بر مراکز نظامی را دارد و بازرسی تنها در اختیار ایران خواهد ماند. این توافق جانبی گویا میان ایران و آژانس به امضا رسیده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون وجود این «توافق محرمانه» را نفی نکرده است.

گفتنی است که یوکیا آمانو٬ دبیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای٬ به رغم درخواست‌های مکرر و انتقادات گسترده سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی٬ به صراحت اعلام کرده که اسناد مرتبط با توافق محرمانه آژانس با ایران در فرآیند بازرسی از تاسیسات هسته‌ای تهران را در اختیار کنگره قرار نخواهد داد.

این در حالی است که میزگردها و کمپین‌ها علیه امضای توافق‌نامه هسته‌ای با ایران، در آمریکا ادامه دارد. در سخنرانی‌ها از اغلب نمایندگان کنگره خواسته شده تا به این توافق‌نامه رای منفی دهند. کنگره آمریکا قرار است در روزهای آینده، توفق هسته‌ای با ایران را به رای بگذارد. در مقابل باراک اوباما گفته در صورتی که کنگره به توافق رای منفی دهد، او از حق «وتو» استفاده خواهد کرد.