.
.
.

در جنگ #لابیگری، مخالفان #توافق_اتمی دست بالا را دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در یکسو شلدون ادلسون، پل سینگر و حییم سابان قرار دارند که از سال 2010 تا کنون 13 میلیون دلار به گروههای مخالف توافق اتمی #ایران در گنگره #آمریکا کمک مالی کرده اند.

از سوی دیگر بنیاد جورج سوروس مبلغ ناچیز 68500 دلار در طول همین زمان به گروههای لابی طرفدار توافق اتمی ایران در #کنگره کمک مالی کرده است.

روزنامه آمریکایی #واشنگتن_پست در گزارش خود آورده است، این ها نام های آشنایی در کمک به ستادهای نامزدان ریاست جمهوری در آمریکا هستند. اما این بار آنها با کمک مالی به گروههای فعال در کنگره، درگیر جنگی تن به تن بین موافقان و مخالفان توافق اتمی ایران در کنگره آمریکا شده اند.

موازنه مالی بین مخالفان و موافقان توافق اتمی بسیار ناهمگون است. در حالیکه کمکهای مالی سخاوتمندان ادلسون و سینگر به #حزب_جمهوریخواه و آرمانهای آن اختصاص دارد، سابان یک متحد نزدیک هیلاری کلینتون است. سوروس هم در سوی دیگر یکی از هواداران #حزب_دموکرات است و کمکهای مالی خود را به آرمانهای این حزب اختصاص می دهد.

اگرچه این کمکهای مالی خیلی پیشتر از مذاکرات اتمی ایران شروع شده، اما این پولها زمینه را برای فعالیت شدید این گروهها مهیا کرده است. رد تمامی این پولها در پرونده های مالیاتی و دیگر اسناد عمومی بنیادها ضبط و در دسترس همگان قرار دارد.

پولهای کلانی که برای توافق اتمی در کنگره خرج می شود نشان از قمار سنگینی دارد که باراک #اوباما در تصویب یا رد توافق اتمی با آن روبروست. کنگره 60 روز وقت دارد تا توافقنامه را بررسی و در ماه سپتامبر به آن رای بدهد. هنوز تعدادی از نمایندگان کلیدی کنگره از حزب دموکرات تصمیم خود را نگرفته اند.

با چنین هزینه سنگینی، گروههای موافق و مخالف توافق اتمی در این مدت در پی آن هستند با تبلیغات تلویزیونی و یا ملاقاتهای حضوری نمایندگان کنگره آمریکا را بسوی خود بکشانند.

گروههای مخالف

ائتلاف جمهوریخواهان یهودی، از 40 هزار عضو خود خواسته تا با نمایندگان خود در کنگره تماس بگیرند و آنها را برای رای منفی به توافق اتمی ترغیب کنند. این گروه موفق به جمع آوری 2 میلیون دلار کمک مالی شده است.

اتحاد علیه ایران اتمی، دست به یک کمپین تلویزیونی، رادیویی و دیجیتالی برای ترغیب نمایندگان کنگره زده و در این راه 500 هزار دلار کمک مالی دریافت کرده است.

انجمن اسراییلی آمریکایی، از سناتور چاک شومر بخاطر اعلام رای منفی تشکر کرد و تا کنون موفق به جمع آوری 5 میلیون دلار کمک مالی شده است.

بنیاد آمریکایی آموزش اسراییل، یک سازمان خیریه است که امکان سفر نمایندگان را به اسراییل فراهم می کند و تا کنون موفق به دریافت 1.5 میلیون دلار کمک مالی شده است.

پروژه اسراییل، در شبکه های اجتماعی علیه توافق اتمی تبلیغ می کند و 1 میلیون دلار جمع آوری کرده است.

گروههای موافق

جی استریت، یک گروه مدافع لیبرالیسم، از بعد از توافق اتمی در ماه ژوئیه موفق به جمع آوری 5 میلیون دلار شده است.

شورای ملی ایرانیان آمریکایی، #نیاک، از سال 2011 تا کنون 550 هزار دلار کمک مالی از بنیادهای آمریکایی گرفته است.

گلوبال زیرو، یک ویدیو از ستارگان در دفاع از توافق اتمی تهیه کرده و 100 هزار دلار کمک مالی دریافت کرده است.