.
.
.

محاکمه جی-زی خواننده آمریکایی به اتهام سرقت آهنگی عربی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قرار است جی زی خواننده آمریکایی رپ ماه اکتبر آینده به اتهام سرقت آهنگ از بلیغ حمدی آهنگ ساز برجسته عرب که آن را در دهه پنجاه قرن گذشته برای ترانه‌ای خوانده شده توسط عبدالحلیم حافظ خواننده پر آوازه جهان عرب سروده بود، محاکمه شود.

ورثه بلیغ حمدی به این خاطر از جی زی به دادگاه شکایت برده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قرار است محاکمه از روز 13 اکتبر در دادگاهی در لس‌آنجلس واقع در ایالت کالیفرنیا آغاز شود. این محاکمه نخستین قسمت از سریالی بلند از بحث و جدل‌ها در زمینه این قطعه موسیقی خواهد بود.

ترانه مورد شکایت که «بیگ بیمبین» نام دارد و در سال 1999 ضبط شده است، با نغمه‌ای شرقی نواخته شده به وسیله نی آغاز می‌شود که تا پایان ترانه ادامه دارد.

اما آهنگ اصلی را بلیغ حمدی در سال 1975 برای ترانه «خساره خساره» فیلم «فتی احلامی» ساخته بود.

تمپ لند تهیه کننده آمریکایی ترانه «بیگ بیمبین» این مساله را مخفی نکرد که پس از شنیدن این مقطع از یک سی دی مجهول، پای آن را امضا کرده است. او اما می‌گوید که گمان می‌کرد آهنگ مالکیت عامل دارد و حق مولف خاص نداشت.

محافل نزدیک به خواننده آمریکایی تلاش کردند در سال 2001 با پرداخت مبلغ 100 هزار دلار به شرکت «ای ام ای اربیا» که صاحب حق نشر موسیقی اصلی است، ماجرا را فیصله دهند. ورثه بلیغ حمدی که در سال 1993 درگذشته است، این مبلغ را میان خود تقسیم کردند.

اما اسامه فهمی از بستگان موزیسین درگذشته، تصمیم گرفت بار دیگر خواننده رپ و تهیه کننده ترانه او را به دادگاه بکشاند. او می‌گوید توافقی که پیشتر حاصل شد، در قانون مصر هیچ اعتباری ندارد.

فهمی در شکایت خود ترانه «خساره خساره»‌ را دارای «اهمیت فرهنگی» در مصر دانست و تاکید کرده است که قانون مصر اجازه هیچ تعدیلی بر آهنگ نمی‌دهد.

اسامه فهمی از راه وکیل خود خاطرنشان کرده است که قصد دارد از کارشناسان استفاده کند تا تاکید کنند آهنگ گرته برداری شده از ترانه مشهور مصری، باعث درآمد اقتصادی بسیار بالایی برای ترانه «بیگ بیمبین» در سال 2000 شد.

اما وکلای مدافع خواننده آمریکایی رپ می‌گویند: «این که گمان کنیم مردم پول می‌دهند تا برای شنیدن یک ترانه به کنسرت بروند، یک شوخی است.»