.
.
.

پس از نیم قرن پرچم آمریکا بر فراز سفارتخانه‌اش در کوبا برافراشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا جمعه 14 اوت سفارتخانه کشورش در هاوانا پایتخت کوبا را پس از بیش از نیم قرن قطع روابط افتتاح کرد. این نخستین سفر یک وزیر خارجه آمریکا به کوبا پس از هفتاد سال است.

به گزارش شبکه خبری CNN پس از آن‌که ژوئیه گذشته ایالات متحده و کوبا به طور رسمی از سرگیری روابط خود و تغییر هیئت‌های دیپلماتیک را اعلام کردند، کری پرچم آمریکا را بر روی سفارت این کشور در هاوانا بر افراشت.

20 ژوئیه گذشته پرچم کوبا بر روی سفارت این کشور در واشینگتن برافراشته شده بود.

به همین مناسبت مراسم جشنی که در درون سفارت آمریکا برگزار شد، شاهد نواختن سرودهای ملی کوبا و آمریکا بود. در این مراسم سه تن از سربازان نیروی دریایی آمریکا که پرچم کشورشان را در سال 1961 پایین آورده بودند، شرکت کردند.

کری در سخنانی بر اهمیت از سرگیری روابط دیپلماتیک میان آمریکا و کوبا تاکید کرد. او خاطرنشان کرد که نخستین وزیر امور خارجه آمریکا است که پس از بیش از 70 سال به کوبا سفر می‌کند. آخرین بار در سال 1945 بود که وزیر امور خارجه آمریکا به هاوانا رفته بود.

کری از پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان به خاطر میانجی‌گری به سود از سرگیری مذاکرات میان واشینگتن و هاوانا سپاسگذاری کرد.

او همچنین از شجاعت باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا و رائول کاسترو رئیس‌جمهوری کوبا به خاطر داشتن شجاعت برای از سرگیری روابط، تمجید کرد.

پیشتر اوباما در مراسم اعلام از سرگیری روابط با کوبا در باغ کاخ سفید گفته بود: «هنگامی که ایالات متحده سفارت‌خانه‌اش را در سال 1961 بست، هیچ‌کس گمان نمی‌کرد که این قطعی روابط بیش از نیم قرن به طول بینجامد.»

ایالات متحده پس از 33 سال، سرانجام ماه مه گذشته نام کوبا را از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف کرد. این شرط اصلی کوبا برای از سرگیری مذاکرات میان دو طرف بود.

واشینگتن در سال 1959 در پی بحرانی شدن روابط پس از انقلاب کوبا، روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرده بود.