.
.
.

۸ جنگنده آمریکایی در پایگاه «اینجرلیک» ترکیه مستقر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هشت هواپیمای نظامی آمریکایی یکشنبه ۹ اوت در پایگاه هوایی «اینجرلیک» در شهر آدانا در جنوب ترکیه مستقر شدند. این تحول در چارب توافق آمریکا و ترکیه برای جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش اتفاق افتاده است.

به گفته منابع ترکیه، این جنگنده‌ها، نخستین مجموعه از ناوگان هوایی آمریکا هستند که قرار است در پایگاه «اینجرلیک» مستقر شود. این پایگاه محل پرواز جنگنده‌های ائتلاف بین الملل به منظور بمباران هوایی مواضع داعش در عراق و سوریه خواهد بود.

بنا بر این گزارش، ۶ هواپیمای مستقر شده در پایگاه اینجرلیک از نوع «اف-۱۶» یکی «سی-۵» و یکی دیگر «کی سی-۱۳۵» هستند.

۳۰۰ سرباز آمریکایی نیز جنگنده‌ها را همراهی می‌کنند. آن‌ها پیش‌تر در پایگاه هوایی اویانو در ایتالیا مستقر بودند. قرار است هفته آینده شمار بیشتری از هواپیما‌ها به پایگاه هوایی «اینجرلیک» برسند.

توافق آمریکا و ترکیه برای آنکارا این امکان را به وجود می‌آورد که عملیاتی نظامی علیه مواضع گروه داعش در سوریه و حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) در عراق انجام دهد. در مقامل هواپیماهای نظامی ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا اجازه استفاده از پایگاه‌های هوایی ترکیه را برای بمباران مواضع تندرو‌ها در عراق و سوریه خواهند داشت.

ارزیابی‌های رسمی ترکیه حاکی از آن است که حملات هوایی ترکیه به مواضع «پ. ک. ک» که از ۲۴ ژوئیه گذشته آغاز شد، تا کنون به کشته شدن دستکم ۲۴۰ تن از اعضای این حزب کُرد و زخمی شدن بیش از ۴۰۰ تن انجامیده است. یکی از کشته شدگان نورالدین دیمرتاش برادر بزرگ‌تر حزب ملل دموکرات ترکیه است.

در مقابل شبه نظامیان «پ. ک. ک» نیروهای ارتش و پلیس ترکیه را هدف حملات خود قرار می‌دهند و تا کنون دستکم ۲۴ سرباز ارتش و پلیس را کشته‌اند. تازه‌ترین حمله شامگاه شنبه روی داد که طی آن شبه نظامیان «پ. ک. ک» یک پایگاه ارتش و یک خودروی پلیس را در شهرک مدیات در استان ماردین هدف حمله قرار دادند که طی آن یک نیروی پلیس کشته شد.