.
.
.

رای گیری در مجلس نمایندگان آمریکا بر سر قانونی در مخالفت با توافق هسته‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اعضای برجسته ای در حزب جمهوری خواه آمریکا اعلام کردند مجلس نمایندگان این کشور که حزب اکثریت آن را در دست دارند، لایحه قانونی را در رد توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 تصویب خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اد رویس رئیس کمیسیون امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا که لایحه را به مجلس ارائه داده، در این باره گفت: «این توافق با سرعتی بسیار بالا امتیازت زیادی به کشوری تروریست می دهد، مساله ای که جهان را نا امن تر و بی ثبات تر می کند.»

برپایه قانونی که باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا نیز آن را به امضا رسانده، کنگره این کشور متشکل از دو مجلس نمایندگان و سنا تا 17 سپامبر فرصت دارد توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 را که 14 ژوئیه حاصل شد، تایید یا رد کند.

مخالفت کنگره با توافق هسته ای می تواند دست اوباما را در تعلیق اکثر تحریم های آمریکا علیه ایران ببندد. اوباما وعده داده در صورت رد توافق، مصوبه کنگره را در این باره رد کند. برای جلوگیری از وتوی رئیس جمهوری، کنگره باید با دستکم دو سوم آرا، نظر خود را تصویب کند.

از سویی مچ مکونیل رهبر اکثریت جمهوری خواه در مجلس سنای آمریکا نیز گفت به احتمال زیاد این مجلس لایحه ای برای رد توافق هسته ای را بررسی خواهد کرد.

اما توافق هسته ای ایران مورد استقبال گسترده ای از سوی دموکرات های کنگره قرار گرفت. بدین ترتیب به احتمال زیاد مخالفان توافق نتوانند اکثریت دو سوم برای رد آن به دست بیاورند.

توافق اتمی از موافقت تیم کیم عضو برجسته دموکرات در کنگره که در تدوین قانون بازنگری توافق دست داشت، باربارا بوکسر یکی از اعضای بلندپایه یهودی مجلس سنا و بل نلسون که بسیاری او را دارای نظری متغییر توصیف می کنند، برخوردار شد.