فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • موگرینی خواستار آغاز مذاکرات بلندپایه بر سر انرژی و بازرگانی با ایران شد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشستی پشت درهای بسته با سیاستگذاران اتحادیه گفت باید مذاکرات بلندپایه ای بر سر انرژی و بازرگانی اوایل سال آینده با ایران آغاز کرد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، صورتجلسه نشست نشان می دهد که موگرینی در نشستی که یک روز پس از توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 برگزار شد، تاکید کرد که باید برای نوسازی روابط اقتصادی با ایران، گام برداشت.

  او ادامه داد که کمیته سیاستگذاری اتحادیه اروپا از «ازسرگیری روابط اقتصادی و تجاری با ایران پس از لغو تحریم های اعمال شده علیه این کشور و آغاز اجرای توافق هسته ای، حمایت می کند.»

  اتحادیه اروپا انتظار دارد پیش از پایان سال جاری میلادی، اجرای توافق هسته ای با ایران آغاز شود.

  از همین رو موگرینی پیشنهاد داد تا شماری از اعضای کمیته سیاستگذاری اتحادیه اروپا اواخر سال جاری و اوایل سال 2015 میلادی برای بررسی برخی از موضوع های دارای اهمیت مشترک با مقام های ایرانی همچون تجارت، پژوهش، انرژی و فرهنگ، به تهران سفر کنند.

  این درحالی است که برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، مذاکرات دوجانبه خود را با ایران آغاز کرده اند. مشاور صدر اعظم آلمان و وزیر امور خارجه فرانسه در روزهای اخیر به تهران سفر کرده و با مقام های ایرانی دیدار و گفت و گو کردند.

  بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران روز 29 ژوئیه از آغاز «فصل جدید همکاری» میان شرکت نفت توتال فرانسه با ایران خبر داد. این اعلام پس از دیدار با فرانسوا اولاند وزیر امور خارجه فرانسه در تهران صورت گرفت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران