فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • بریتانیا شرکت پتروپارس را از فهرست تحریم خارج کرد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  وزارت خزانه داری بریتانیا در آخرین اصلاح فهرست تحریمی اش مربوط به جمهوری اسلامی ایران، شرکت پتروپارس را از فهرست تحریم های خود حذف کرد.

  پتروپارس شرکت نفت و گاز ایرانی است، که دفتر مرکزی آن، در شهر تهران قرار دارد و از شرکت‌ های تابعه کمپانی نفت‌ایران (نیکو) به‌ش مار می‌آید. این شرکت همچنین از شرکت‌های فرعی شرکت ملی نفت ایران محسوب می‌ شود.

  به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) بر اساس اطلاعیه منتشرشده بر روی تارنمای وزارت خزانه داری بریتانیا، «شرکت عملیات و مدیریت پتروپارس» و «شرکت با مسوولیت محدود مهندسی منابع پتروپارس» از فهرست تحریم این وزارتخانه خارج شده و دیگر مشمول مسدود بودن دارایی ها نخواهد بود.

  اقدام وزارت دارایی بریتانیا متعاقب، اصلاح صورت گرفته در فهرست تحریمی شورای اتحادیه اروپا در 22 ژوئن گذشته صورت می گیرد.

  در اطلاعیه یادشده آمده است: «در 22 ژوئن 2015، حکم دادگاه عمومی 5 مه 2015 اتحادیه اروپا درمورد شرکت پتروپارس ایران و غیره در نشریه رسمی اتحادیه اروپا به چاپ رسیده است.»

  در ادامه این اطلاعیه آمده است: «حکم صادرشده، محدودیت های اتحادیه اروپا علیه شرکت عملیات و مدیریت آریا کیش پتروپارس و شرکت کیش مهندسی منابع پتروپارس را ملغی می کند.»

  این تحولات پس از توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 صورت می گیرد. برپایه توافق هسته ای که 14 ژوئیه میان ایران و گروه 1+5 منعقد شد، مقرر شد تا در مقابل تعلیق بخشی از فعالیت های هسته ای ایران، اکثر تحریم های اعمال شده علیه این کشور لغو شود. غرب ایران را متهم می کند که از فعالیت های هسته ای مسالمت آمیز به عنوان پوششی برای ساخت بمب اتم استفاده می کند؛ اتهامی که تهران آن را رد کرده و بر صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای خود اصرار می کند.

  آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان گروه 1+5 را تشکیل می دهند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران