.
.
.

شدیدترین حملات هوایی ترکیه به مواضع پ.ک.ک در شمال عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنگنده های ارتش ترکیه بامداد چهارشنبه 29 ژوئیه، شدیدترین حملات خود را به مواضع جنگویان کُرد حزب کارگران کُردستان (پ.ک.ک) در شمال عراق، انجام دادند.

این حملات ساعاتی پس از آن صورت گرفت که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت روند صلح با کُردها محال شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که حملات هوایی، برخی از مواضع، مخفی گاه ها، انبارها و غارهای جنگجویان پ.ک.ک را در شش منطقه، هدف قرار داد.

عراق این حملات هوایی را محکوم و آن را «تجاوز به حاکمیت ملی» خود توصیف کرد. دولت عراق همچنین تاکید کرد که به جلوگیری از هرگونه حمله ای از خاک عراق به ترکیه، پایبند است.

ترکیه روز جمعه در چارچوب آن چه که «جنگ علیه تروریسم» نامیده است، حملات تقریبا همزمانی را به مواضع جنگجویان کُرد و شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش آغاز کرد.

نبرد در دو جبهه، استراتژی بسیار خطرناکی برای یک کشور عضو ناتو به شمار می آید و آن را در معرض حملات انتقامجویانه ای از سوی تندروی های اسلامگرا و کُردها قرار می دهد. آلمان روز چهارشنبه از احتمال هدف قرار گرفتن شبکه های مترو و ایستگاه های اتوبوس در استانبول هشدار داد.

ترکیه به ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده آمریکا علیه داعش این اجازه را داد تا از پایگاه های هوایی اش برای حمله به مواضع شبه نظامیان تندرو در سوریه استفاده کند. به همین دلیل ائتلاف روز سه شنبه حمایت کامل سیاسی از ترکیه اعلام کرد.

اما تا کنون حملات ترکیه علیه مواضع پ.ک.ک شدیدتر از حملاتش علیه داعش بوده است.

بولنت ارینج سخنگوی دولت ترکیه گفت که از میان 1305 شخص بازداشت شد در طرح «نبرد فراگیر علیه گروه های تروریستی» که در چند روز اخیر آغاز شد، 847 تن متهم به ارتباط با حزب پ.ک.ک هستند در حالی که 137 تن دیگر به ارتباط با گروه داعش متهم شده اند.

آنکارا توضیح داده است که عملیاتش علیه داعش شامل حمایت هوایی از جنگجویان کُرد که با این گروه در حال نبرد هستند، نمی شود.

خبرگزاری دوگان گزارش داده است که چهارشنبه در حمله ای که احتمال می رود توسط اعضای گروه پ.ک.ک صورت گرفته باشد، یک سرباز دیگر ارتش در شرق ترکیه کشته و سه تن دیگر زخمی شده اند. طی یک هفته گذشته دستکم 9 تن از نیروهای امنیتی ترکیه توسط افراد مظنون به عضویت در گروه پ.ک.ک کشته شدند.

این حملات پس از حمله انتحاری هفته گذشته در شهر کُرد نشین سوروچ ترکیه صورت می گیرد که طی آن دستکم 32 تن کشته شدند. دولت ترکیه داعش را به دست داشتن در این حمله متهم کرده است.

با وجود ریسک خشمگین کردن ملی گرایان تُرک، اما اردوغان در سال 2012، اصلاحاتی در حقوق کُردها ایجاد کرد و مذاکراتی با آن ها برای پایان دادن به بیش از سه دهه شورش حزب پ.ک.ک آغاز کرد؛ تنشی که از سال 1984 بیش از 40 هزار کشته برجای گذاشته است.

پر واضح است که قمار سیاسی اردوغان که با امید به دست آوردن حمایت وسیع در انتخابات از سوی کُردها صورت گرفته، شکست خورده است. کُردها حدود 20درصد ساکنان ترکیه را تشکیل می دهند.

حزب ملل کُرد ملل دموکرات 13 درصد رای ها در انتخابات پارلمانی هفتم ژوئن گذشته را به دست آورد؛ مساله ای که حزب عدالت و توسعه را که اردوغان از موسسان و رهبران آن است، برای نخستین بار از سال 2002 از کسب اکثریت پارلمانی منع کرد.

بسیاری از کُردها معتقدند که رئیس جمهوری ترکیه از راه شعله ور کردن تنشی جدید با حزب پ.ک.ک در پی کاستن از تایید حزب ملل دموکرات پیش از انتخابات پارلمانی احتمالی است.

حزب پ.ک.ک در بیانیه ای اعلام کرده است که اردوغان «در تلاش است با کودتایی سیاسی نتیجه ای را به دست بیاورد که در روز هفتم ژوئن از به دست آوردن آن بازماند. این هدف اصلی اقدام های کنونی او است.»

این حزب، اردوغان را با «سرکوب» جنبش سیاسی کُرد به منظور «برپایی نظام دیکتاتور چیره» متهم کرده است.

در سال های گذشته ترکیه همه احزاب کُرد را از فعالیت منع کرده بود. اردوغان که حزب ملل دموکرات را به ارتباط با حزب پ.ک.ک متهم کرد، با تاکید بر این که مخالف ممنوعیت فعالیت احزاب است، در عین حال از پارلمان خواست مصونیت قضایی سیاستمدارانی را که «با گروه های تروریستی ارتباط دارند» لغو کند.