.
.
.

کری: شکست توافق هسته‌ای به معنی دستیابی ایران به بمب اتم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا سه شنبه 28 ژوئیه به کنگره این کشور گفت که عقب نشینی از توافق هسته‌ای با ایران به این کشور امکان پیشروی سریع به سمت جنگ افزارهای اتمی را می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کری در جلسه کمیسیون امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «نتیجه گیری هایی وجود دارد که هیچ ارتباطی با واقعیت توافق هسته ای ندارد. ما می خواهیم در این جلسه این واقعیت ها را توضیح دهیم.»

در این جلسه جاک لیو وزیر خزانه داری و ارنست موینز وزیر انرژی آمریکا نیز حضور داشتند.

کنگره آمریکا که جمهوری خواهان اکثریت آن را در دست دارند تا 17 سپتامبر فرصت دارد تا توافق هسته ای با ایران را رد یا تایید کند. رد این توافق مانع از آن خواهد شد تا باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بتواند اکثر تحریم های اعمال شده علیه ایران را لغو کند.

برپایه توافق هسته ای که 14 ژوئیه میان ایران و گروه 1+5 منعقد شد، مقرر شد تا در مقابل تعلیق بخشی از فعالیت های هسته ای ایران، اکثر تحریم های اعمال شده علیه این کشور لغو شود. غرب ایران را متهم می کند که از فعالیت های هسته ای مسالمت آمیز به عنوان پوششی برای ساخت بمب اتم استفاده می کند؛ اتهامی که تهران آن را رد کرده و بر صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای خود اصرار می کند.

کری در جلسه کمیسیون امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت که عقب نشینی از توافق هسته ای با ایران، به انزوای ایالات متحده خواهد انجامید.

او افزود: «اگر به تنهایی از توافق عقب نشینی کردیم، شرکایمان با ما نخواهند بود. آن ها از تحریم های سخت چند جانبه ای که ایران را مجبور به نشستن پای میز مذاکرات عقب نشینی مخواهند کرد».

اعضایی در مجلس نمایندگان آمریکا از دشواری های دولت این کشور در متقاعد کردن کنگره به تصویب توافق سخن گفتند.

اد رویس رئیس کمسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا که از اعضای حزب جمهوری خواه است، گفت که توافق «پول های فراوانی» در اختیار ایران قرار خواهد داد در حالی که توان واشینگتن را در فشار بر تهران کاهش خواهد داد.

الیوت انجل بلندپایه ترین عضو دموکرات در کمیسیون روابط خارجی کنگره آمریکا نیز گفت برخی موارد مطرح شده در توافق او را نگران می کند.

برخی اعضای جمهوری خواه و دموکرات نیز نسبت به زندانی شدن شماری از شهروندان آمریکایی در کنگره، ابراز نگرانی کردند. کری گفت مذاکرات «مستقیمی» با تهران درباره این زندانیان در جریان است.

برخی دیگر از نمایندگان از حمایت ایران از شبه نظامیان مخالف ایالات متحده، ابراز نگرانی کردند. براد شرمن از حزب دموکرات گفت: «آن ها از حماس، حزب الله و حوثی ها حمایت می کنند و اینها تنها گروه هایی هستند که با حرف ح آغاز می شوند».

کری، لیو و مونیز روز پنجشنبه گزارش خود را درباره توافق هسته ای به مجلس سنای آمریکا ارائه دادند. قرار اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا نیز این هفته در این باره برای قانونگذاران آمریکایی توضیحاتی ارائه دهد.