.
.
.

نامه ترکیه به سازمان ملل درباره حملات هوایی‌اش به سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت ترکیه جمعه 24 ژوئیه در نامه ای به سازمان ملل متحد نوشت که حملات هوایی به مواضع گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را در سوریه آغاز کرده زیرا دولت این کشور در مقابله با این گروه اسلامگرای تندرو، یا ناتوان است یا آمادگی چنین اقدامی را ندارد.

ترکیه با خشونت های رو به افزایشی در مناطق مرزی خود با ترکیه که طول آن به 900 کیلومتر می رسد، روبرو است. گروه داعش از شرایط جنگ داخلی چهار ساله در سوریه استفاده کرده است تا نفوذ خود را در این کشور توسعه دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت ترکیه در نامه ای به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد و به شورای امنیت سازمان ملل متحد، به ماده 51 میثاقنامه سازمان ملل اشاره کرده که به کشورها به طور یک جانبه یا چند جانبه اجازه دفاع از خود را در مقابله حملات مسلحانه را می دهد.

معاون سفیر ترکیه در سازمان ملل متحد در این نامه نوشته است: «پر واضح است که نظام سوریه در متوقف کردن این تهدیدهای سرچشمه گرفته از سرزمین هایش که به وضوح امنیت ترکیه و سلامت شهروندانش را در معرض خطر قرار می دهد، یا ناتوان است یا آمادگی آن را ندارد.»

او ادامه داده است: «سوریه به پایگاهی امن برای گروه داعش تبدیل شده که از این منطقه برای آموزش نیروهایش و برنامه ریزی برای حملات در آن سوی مرزها، استفاده می کند.»

جنگنده های اف-16 ترکیه صبح جمعه برای نخستین بار، چند بار مواضع گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را در سوریه بمباران کردند. این حمله هوایی چهار روز پس از حمله ای انتحاری به تجمعی در شهر کُرد نشین سوروچ ترکیه صورت گرفت که طی آن دستکم 32 تن کشته شدند. مقام های ترکیه داعش را به دست داشتن در این حمله انتحاری متهم کردند.

به گزارش دو شبکه سی.ان.ان تورک و ان.تی.وی، دو جنگنده اف-16 ترکیه شامگاه جمعه از پایگاه هوایی دیاربکر پرواز کردند تا برای دومین بار مواضع داعش را در سوریه بمباران کنند.