.
.
.

دستگیری صدها متهم به عضویت در داعش و پ.ک.ک در ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که پلیس این کشور روز جمعه 24 ژوئیه، نزدیک به 300 تن را که مظنون به عضویت در گروه دولت اسلامی موسوم به داعش و «گروه های تندروی کُرد» هستند، دستگیر کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اغلو که در کنفرانسی خبری سخن می گفت، متعهد شد که دولتش با «همه گروه های تروریستی بدون فرق قائل شدن» مبارزه کند.

اغلو در این کنفرانس خبری گفت: «297 تن در عملیاتی در سراسر کشور دستگیر شدند که 37 تن از آن ها خارجی هستند. این عملیات پس از حمله هوایی جنگنده های ترکیه علیه مواضع گروه دولت اسلامی در سوریه آغاز شد. این حمله در انهدام کامل اهدافی که هدف قرار داده بود، موفق بود.»

رسانه های محلی ترکیه نیز گزارش داده اند که چند هلیکوپتر و بیش از 5 افسر و سرباز ترکیه که بخشی از آن ها از نیروهای ویژه هستند، در عملیات امنیتی شرکت داشتند.

شبکه خبری سی ان ان ترک گزارش داده است که بیش از 100 مکان در استانبول هدف یورش نیروهای امنیتی قرار گرفت.

یک مقام بلندپایه در ترکیه به خبرگزاری رویترز گفته است: «حملات هوایی صبح جمعه و عملیات امنیتی علیه گروه های تروریستی در داخل، گام های پیشگیرانه ای هستند که برای جلوگیری از هرگونه حمله احتمالی در داخل ترکیه یا از خارج از آن، برداشته شده است. حرکتی به سمت دفاع فعال به جای دفاع منفی وجود دارد.»

ترکیه بارها اعلام کرده است که «اقدام های ضروری» را برای حمایت از خود در برابر حملات گروه داعش و تندروهای کُرد، انجام خواهد داد.

جنوب شرق ترکیه در روزهای گذشته شاهد موجی از خشونت ها بود. این خشونت ها پس از آن آغاز شد که در حمله ای انتحاری در شهرک کُرد نیشن سوروچ ترکیه که در نزدیکی مرزهای سوریه قرار دارد، دستکم 32 تن کشته شدند. دولت ترکیه داعش را به دست داشتن در این حمله متهم می کند.

تحولات روز جمعه ترکیه پس از گفت و گوی تلفنی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا آغاز شد.

اردوغان در این باره گفت: «در این گفت و گوی تلفنی بر عزم خود برای نبرد با گروه های جدایی طلب و مقابله با گروه دولت اسلامی تاکید کردیم. گام های نخست را در این باره برداشته ایم.»

منتقدان اردوغان او را به چشم پوشی از فعالیت های شبه نظامیان داعش و عدم کنترل مرزها برای جلوگیری از عبور جنگجویان اسلامگرا به سوریه متهم می کنند. آن ها می گوید که او بیشتر در پی مقابله با جنگجویان کُرد است که در هفته های اخیر، پیروزهایی در شمال سوریه علیه شبه نظامیان داعش کسب کرده اند؛ اردوغان از آن نگران است که توسعه نفوذ کُردها در شمال سوریه باعث تشویق کُردهای جنوب ترکیه به از سر گیری عملیات خود علیه دولت ترکیه شود.