.
.
.

جنگنده‌های ترکیه مواضع پ.ک.ک را در شمال عراق بمباران کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنگنده های ترکیه مواضع حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) را در شمال عراق بمباران کردند. این حمله هوایی با حملات توپخانه ای ارتش ترکیه به مواضع این حزب کُرد همراه بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بختیار دوغان مسئول اطلاع رسانی شاخه نظامی پ.ک.ک در این باره گفت: «حدود ساعت 10 شامگاه جمعه (14 ژوئیه) بود که جنگنده های ترکیه بمباران مواضع ما را در نوار مرزی آغاز کردند که با گلوله باران شدید توپخانه ای همراه بود.»

حزب کارگران کردستان ترکیه که در این کشور غیر قانونی است، پایگاه ها و اردوگاه هایی در دهوک یکی از استان های اقلیم کردستان عراق دارد.

دوغان گفت که جنگنده های ترکیه بر فراز کوه های قندیل در استان اربیل نیز پرواز کردند. او اشاره ای به بمباران این منطقه نکرد.

از سویی جنگنده های اف-16 ترکیه صبح جمعه برای نخستین بار، چند بار مواضع گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را در سوریه بمباران کردند. این حمله هوایی چهار روز پس از حمله ای انتحاری به تجمعی در شهر کُرد نشین سوروچ ترکیه صورت گرفت که طی آن دستکم 32 تن کشته شدند. مقام های ترکیه داعش را به دست داشتن در این حمله انتحاری متهم کردند.

به گزارش دو شبکه سی.ان.ان تورک و ان.تی.وی، دو جنگنده اف-16 ترکیه شامگاه جمعه از پایگاه هوایی دیاربکر پرواز کردند تا برای دومین بار مواضع داعش را در سوریه بمباران کنند.

این دو شبکه تلویزیونی افزودند که جنگنده هایی دیگر از همین مدل و از همان پایگاه برای ماموریتی دیگر که بمباران پایگاه های حزب کارگردان کردستان ترکیه در شمال عراق باشد، به پرواز در آمدند.

حزب پ.ک.ک ترور دو افسر پلیس را در انتقام از حمله انتحاری سوروچ بر عهده گرفته بود. انفجار سوروچ موجی از خشم میان کُردهای ترکیه به وجود آود که دولت را به چشم پوشی از فعالیت های شبه نظامیان داعش متهم می کنند.