.
.
.

بندهای توافق هسته‌ای که قانونگذاران آمریکایی را نگران می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کنگره آمریکا توافقنامه هسته ای با ایران را تحویل گرفته است و حدود دو ماه زمان دارد تا این این توافق را بازنگری کرده و آن را تایید یا رد کند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا وعده داد که در صورت رد توافق از سوی کنگره، از حق وتو استفاده کند. برای جلوگیری از وتوی رئیس جمهوری، کنگره باید نظر خود را با موافقت دو سوم اعضا به تصویب براساند. از این رو دولت اوباما در حال تلاش با جلب نظر نمایندگان حزب دموکرات برای موافقت با موافقتامه است تا مخالفت شدید جمهوری خواهان را خنثی کند.

اما چه مواردی نگرانی قانونگذاران آمریکایی مخالف توافق هسته ای با ایران را بر می انگیزد؟

عملیات بازرسی

توافق هسته ای، به بازرسان سازمان ملل متحد اجازه دستیابی به پایگاه های نظامی ایران را می دهد. همچنین تهران 24 روز فرصت دارد تا زمینه را برای حضور بازرسان به پایگاه اتمی «مشکوک» فراهم کند.

قانونگذاران که خواهان بازرسی در «هر زمان و هر مکانی» هستند، می خواهند بدانند این بند به چه صورت می تواند جلوی «تقلب» ایران را بگیرد. آن ها نگران آن هستند که تاخیر 24 روز این امکان را برای ایران به وجود بیاورد تا مواد مشکوک را از میان ببرد. استیو اسرائیل نماینده کنگره آمریکا از حزب جمهوری خواه گفته است: «در 24 روز می توان اقدام های بسیاری انجام داد.»

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانسی خبری گفته است که مخفی کردن ابزارهای هسته ای، مساله ای دشوار است «از این رو مدت زمان 24 روزه» کافی است و «ابزارهای نظامی چیزی نیست که بتوان آن را در کمد مخفی کرد.»

تحریم تسلیحاتی

سوال های نمایندگان در کنگره بر روی بندی از توافقنامه که به لغو تحریم های تسلیحاتی ایران مرتبط است، متمرکز می شود. این بند بر لغو تحریم های تسلیحاتی پس از پنج سال و لغو نحریم موشک های بالستیکی پس از 8 سال تاکید دارد.

بن کاردین بلندپایه ترین نماینده دموکرات در کمیسیون روابط خارجی در مجلس سنای آمریکا در این باره گفته است: «دشوار است بتوان چنین بندی را پذیرفت.»

نمایندگان کنگره آمریکا بیم آن دارند که دست یابی ایران به اسلحه پیشرفته باعث افزایش تنش ها در خاورمیانه و قرار دادن اسرائیل در معرض خطر شود. مخالفان توافقنامه می گویند که با توافق حاصل شده جلوی پیشروی که ایران در صنعت موشک های بالستیکی حاصل کرده گرفته نمی شود.

دولت اوباما می گوید که توافق تنها جایگزین برای جلوگیری از دست یابی ایران به اسلحه هسته ای است. موافقان توافق می گویند که تحریم ها جلوی دستیابی ایران به اسلحه را نمی گیرد.

تحریم ها

برپایه توافق هسته ای، به احتمال زیاد امسال، تحریم های اصلی بر صنعت بانکداری و نفت ایران لغو شود. قانونگذاران آمریکایی در صحیح بودن فراهم کردن امکان دستیابی ایران به پول های بلوکه شده تا پیش از اطمینان از پایبندی آن به تعهداتش، تشکیک می کنند.

براد شرمن نماینده دموکرات در کنگره آمریکا می گوید: «این سودی فوری است که در اختیار نظام ایران قرار می گیرد.» او می افزاید که از قرار گرفتن این پول ها در اختیار ایران احساس نگرانی می کند چرا که به گفته او این پول ها در اختیار مسئولان فاسد، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه یا تندروهایی که با آمریکا می جنگند قرار خواهد گرفت.

موافقان توافق می گویند که این توافق بهترین راه حل است چرا که به گفته آن ها در هر حال کشورهای دیگری هستند که می خواهند بدون توافق، به تحریم های ایران عمل نکنند.

زندانیان

حتی قانونگذارانی که آمادگی خود را برای حمایت از توافق اعلام کردند، گفتند از این که این توافق شامل آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در زندان های ایران نمی شود، ناخرسند هستند.

امیر حکمتی از افسران پیشین نیروی دریایی آمریکا، سعید عابدینی کشیش مسیحی و جیسیون رضائیان خبرنگار روزنامه واشینگتن پست در ایران زنداین هستند. همچنین رابرت لیونسون از افسران پلیس فدرال آمریکا در ایران ناپدید شده است.

مسئولان دولتی آمریکا می گویند که در هر جلسه با ایرانی ها، مساله زندانیان را مطرح می کنند. آن ها در عین حال خاصرنشان کردند که بر مساله آزادی زندانیان اصرار نکردند چرا که باید توجه ها بر روی مذاکرات هسته ای متمرکز می ماند.

مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد

جمهوری خواهان و دموکرات ها در کنگره آمریکا می خواستند که شورای امنیت سازمان ملل متحد، توافقنامه هسته ای ایران را تا پیش از سپتامبر آینده تصویب کند. سناتور باب کراکر رئیس کمیسیون روابط خارجی در مجلس سنای آمریکا گفته است که تصویب توافقنامه در شورای امنیت پیش از بررسی آن در کنگره «اهانت به ملت آمریکا است.»

اما به هر حال دولت اوباما توافقنامه را به شورای امنیت ارائه داد که این شورا آن را با اجماع آرا تصویب کرد.