فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزیر اقتصاد آلمان در راس هیئتی اقتصادی به ایران رفت

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  زیگمار گابریل وزیر اقتصاد آلمان در راس یک هیئت اقتصادی روز یکشنبه 19 ژوئیه وارد تهران پایتخت ایران شد. بدین ترتیب آقای گابریل نخستین مسئول بلندپایه غربی است که پس از انعقاد توافق هسته ای کشورهای گروه 1+5 با ایران، به این کشور سفر می کند.

  سفر اقای گابریل با نمایندگانی از مجموعه های صنعنی و مسئولان شرکت های آلمانی به تهران حاوی این پیام است که آلمان خواهان بازسازی سریع روابط اقتصادی و سیاسی خود با ایران پس از تنشی 12 ساله بر سر برنامه هسته ای این کشور است.

  برپایه توافقی که سه شنبه 14 ژوئیه به آن دست یافته شد، تحریم هایی که بخش اعظم تحریم هایی که اتحادیه اروپا، آمریکا و سازمان ملل متحد علیه ایران به خاطر برنامه هسته ای اش وضع کرده اند، لغو خواهد شد. در مقابل ایران بخشی از فعالیت های اتمی خود را به حال تعلیق در می آورد.

  هدف از این توافق اطمینان از عدم تلاش ایران برای دست یابی به جنگ افزارهای هسته ای است. با وجود گمان های موجود، ایران تلاش برای دست یابی به بمب اتم را رد می کند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر دفاع آلمان پیش از آغاز سفر به تهران گفت: «توافقی که به آن دست یافته شد، پایه بهبود روابط اقتصادی را با ایران وضع کرد.»

  گروه 1+5 را آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور دائم عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان تشکیل می دهند.

  گابریل که مشاور صدر اعظم آلمان نیز هست افزود: «پیش شرط بهبود روابط این است که بندهای توافقنامه از هم اکنون اجرا شود.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران