فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شورای امنیت به اتفاق آرا توافقنامه هسته‌ای ایران را تصویب کرد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  شورای امنیت سازمان ملل متحد دوشنبه 20 ژوئیه به اتفاق آرا، توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 را تصویب کرد. برپایه این توافق تحریم های اعمال شده بر ایران مقابل تعلیق بخشی از برنامه هسته ای این کشور کاهش می یابد، اما شورای امنیت طی 10 سال آینده در صورت نقض توافق از سوی تهران، خواهد توانست تحریم ها را از سر گیرد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، شورای امنیت با اجماع آرای 15 عضو خود، توافقنامه هسته ای وین میان ایران و گروه 1+5 را که 14 ژوئیه منعقد شد، تصویب کرد.

  هدف از توافق، جلوگیری از دست یابی ایران به جنگ افزارهای هسته ای است؛ اگرچه این کشور اصرار دارد که برنامه اتمی اش مسالمت آمیز است.

  سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت گفت که این توافق «جهان را امن تر» خواهد ساخت.

  او در عین حال افزود: «اما این توافق نگرانی های ما در خصوص نقض حقوق بشر در ایران یا بی ثباتی که این کشور در منطقه با حمایت از همپیمانان تروریستش به وجود می آورد و همچنین تهدیدهایی که علیه اسرائیل اعمال می دارد، تغییر نمی دهد.»

  غلامعلی خوشرو سفیر ایران در سازمان ملل متحد، این اتهام های ایالات متحده را رد کرده و آن ها را «بی پایه و اساس» توصیف کرد.

  او در جلسه شورای امنیت گفت: «کشوری که به دو کشور در منطقه ما حمله کرده و زمینه را برای پرورش تروریسم و تندروی به وجود آورده است، حق القای چنین اتهام هایی ندارد.»

  توافق هسته ای، مجموعه ای پیچیده از تحرکات هماهنگی را پایه گذاری می کند که ایران طی دو سال مذاکرات با ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و المان، با آن ها موافقت کرد.

  برپایه توافق، تا زمانی که شورای امنیت گزارشی مبنی بر پایبندی ایران به تعهداتش به شورای امنیت ارائه ندهد، تحریم های اعمال شده علیه این کشور کاهش نمی یابد.

  همچنین قدرت های بزرگ اقدامی تا 90 روز اقدامی انجام نمی دهند تنها زمینه لغو تحریم ها را پس از ارائه گزارش شورای امنیت، فراهم می سازند.

  اتحادیه اروپا روز دوشنبه توافق با ایران را تصویب کرد. دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز توافق را برای بازنگری به کنگره فرستاد. کنگره 60 زوز مهلت دارد این توافق را رد یا تایید کند.

  سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را، غیر قابل قبول دانست.

  تحریم های در صورت نقض توافق

  پس از آغاز اجرای کاهش تحریم ها، هفت قطعنامه پیشین سازمان ملل متحد لغو خواهد شد و به جای آن قطعنامه تصویب شده در روز دوشنبه اجرا خواهد شد.

  قطعنامه اخیر اجازه فروش تکنولوژی موشک های بالستیک و اسلحه سنگین همچنین تانک و هلیکوپترهای جنگی را به ایران در صورت موافقت شورای امنیت می دهد. اما ایالات متحده امریکا متعهد شده که جلوی چنین موافقتی را بگیرد.

  تحریم فروش تکنولوژی موشک های بالستیکی به ایران از هشت سال پیش در حال اجرا شدن است. همچنین از پنج سال پیش موانعی در مسیر فروش اسلحه سنگین به ایران وضع شده است. قرار است ممنوعیت فروش اسلحه به ایران تا پنج سال دیگر پابرجا بماند.

  برپایه قطعنامه، قرار دادن تکنولوژی هسته ای برای کاربردهای مسالمت آمیز به ایران نیز تا 10 سال دیگر پابرجا خواهد بود.

  در صورتی که تا 10 سال دیگر ایران توافقنامه هسته ای را نقض کند، برپایه قطعنامه شورای امنیت، می توان اجرای تحریم ها علیه این کشور را از سر گرفت. در صورتی که در این زمینه شورای امنیت شکایتی دریافت کرد، 30 روز زمان دارد تا تمدید تعلیق تحریم ها را تصویب کند. چنانچه شورای امنیت نتواند قطعنامه ای در این باره تصویب کند، تحریم ها به صورت مستقیم از سر گرفته خواهد شد.

  برپایه قطعنامه، کشورهایی که حق وتو در شورای امنیت را دارند، در صورت تخلف ایران، قادر به جلوگیری از اعمال دوباره تحریم ها نخواهند بود. اما در صورتی که ایران به تعهدات خود پایبند بماند، ظرف 10 سال تمام اقدام هایی که علیه این کشور در شورای امنیت تصویب شده، لغو خواهد شد.

  اما کشورهای عضو گروه 1+5 به علاوه اتحادیه اروپا هفته گذشته به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد ابلاغ کردند که در تلاشند، مدت زمان توافقنامه را تا 5 سال دیگر یعنی تا 15 سال تمدید کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران