فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • در صورت تخلف ایران هیچ کشوری نمی‌تواند از سرگیری تحریم‌ها را وتو کند

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  شورای امنیت سازمان ملل متحد دوشنبه 20 ژوئیه، طی قطعنامه‌ای، توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 را تصویب کرد.

  یکی از مسائل مطرح شده در توافقنامه و قطعنامه، چگونگی از سر گیری تحریم ها در صورت تخلف ایران از تعهدات خود است.

  برپایه توافق هسته ای، تحریم های اعمال شده بر ایران مقابل تعلیق بخشی از برنامه هسته ای این کشور کاهش می یابد، اما شورای امنیت طی 10 سال آینده در صورت نقض توافق از سوی تهران، خواهد توانست تحریم ها را از سر گیرد.

  برپایه توافقنامه و قطعنامه شورای امنیت، در صورتی که تا 10 سال دیگر ایران توافقنامه هسته ای را نقض کند، می توان اجرای تحریم ها علیه این کشور را از سر گرفت. در صورتی که در این زمینه شورای امنیت شکایتی دریافت کرد، 30 روز زمان دارد تا تمدید تعلیق تحریم ها را تصویب کند. چنانچه شورای امنیت نتواند قطعنامه ای در این باره تصویب کند، تحریم ها به صورت مستقیم از سر گرفته خواهد شد.

  برپایه قطعنامه، کشورهایی که حق وتو در شورای امنین دارند، در صورت تخلف ایران، قادر به جلوگیری از اعمال دوباره تحریم ها نخواهند بود.

  مساله از سرگیری تحریم ها، یکی از مسائل مورد اختلاف در مذاکرات هسته ای بود که دست یابی به توفاق را به تاخیر می انداخت. غرب بیشتر نگران وتوی احتمالی قطعنامه از سرگیری تحریم ها در صورت تخلف ایران، از سویه روسیه و چین بود. این دو کشور بارها تحریم های شورای امنیت را در خصوص مسائلی همچون سوریه وتو کرده اند. از آن جا که روسیه و چین به ایران نزدیک به شمار می آید، نگرانی از وتوی قعطنامه های احتمالی علیه ایران توسط آن ها نیز وجود داشت

  اما در صورتی که ایران به تعهدات خود پایبند بماند، ظرف 10 سال تمام اقدام هایی که علیه این کشور در شورای امنیت تصویب شده، لغو خواهد شد.

  البته کشورهای عضو گروه 1+5 به علاوه اتحادیه اروپا هفته گذشته به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد ابلاغ کردند که در تلاشند، مدت زمان توافقنامه را تا 5 سال دیگر یعنی تا 15 سال تمدید کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران