فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا: گزینه نظامی علیه ایران همچنان مطرح است

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  اشتون کارتر وزیر دفاع اسرائیل می گوید که توافق هسته ای با ایران مانع از این نمی شود که پنتاگون گزینه نظامی علیه این کشور را برای جلوگیری از دست یابی اش به بمب اتمی، روی میز باقی بگذارد.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، این سخنان کارتر یکشنبه 19 ژوئیه در جمع خبرنگاران در هواپیمایی که او را به اسرائیل منتقل می کند مطرح شده است. اسرائیل نخستین ایستگاه خاورمیانه ای وزیر دفاع آمریکا است؛ سفری که به منظور اطمینان بخشی به همپیمانان نگران واشینگتن از پیامدهای توافق هسته ای با ایران صورت گرفته است.

  سه شنبه 14 ژوئیه، ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، به توافقی هسته ای دست یافتند که برپایه ایران، تهران متعهد شده بخشی از فعالیت های اتمی خود را به حال تعلیق در بیاورد تا در مقابل، تحریم های اعمال شده علیه آن کاهش یابد.

  وزیر دفاع آمریکا در این باره گفت: «یکی از دلایلی که این توافق خوب است، این است که هیچ گاه تلاش نمی کند گزینه نظامی را حذف کند. این گزینه برای جلوگیری از دست یابی ایران به بمب اتم همچنان مطرح است.»

  او تاکید کرد: «این گزینه باقی خواهد ماند و به مرور آن را بهبود خواهیم بخشید.»

  کاتر تاکید کرد که ایالات متحده، به تعمیق همکاری نظامی خود با همپیمانان منطقه ای خود ادامه خواهد داد.

  او افزود: «ما با اسرائیل برای بهبود توان نظامی اش، سامانه های دفاع موشک های بالستیک آن و فعالیت هایش در مبارزه با تروریسم، همکاری می کنیم و این همکاری را افزایش خواهیم داد.»

  اشتون کارتر با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و موشه یعلون وزیر دفاع اسرائیل دیدار خواهد کرد.

  به گزارش رسانه های اسرئیلی، تل آویو که به شدت مخالف توافق هسته ای است، از ایالات متحده تعهد گرفته است تا در صورت قرار گرفتن در معرض تهدید نظامی تهران، علیه ایران مداخله نظامی کند. علاوه بر آن امریکا قول «جبران های نظامی» دیگر را به اسرائیل داده است.

  از جمله این «جبران ها» به گفته رسانه های اسرائیلی، افزایش کمک های نظایم آمریکا به اسرائیل که ارزش آن در حال حاضر سالانه 3 میلیارد دلار برآورده می شود.

  یکشنبه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از قانونگذاران آمریکایی خواست برای دست یابی به توافقی بهتر با ایران، جلوی توافق کنونی را بگیرند.

  او گفت در صورت تصویب توافق کنونی، محال است بتوان خسارت وارد شده به اسرائیل را جبران کرد.

  نخست وزیر اسرائیل می گوید توافق هسته ای که در وین به آن دست یافته شد، نمی تواند مانع از دستیابی ایران به بمب هسته ای شود؛ از همین رو در صورت اجرای توافق، اسرائیل احساس امنیت نخواهد کرد.

  نتانیاهو گفت: «همه از جبران اسرائیل سخن می گوید.. اگر این توافق قرار است برای ما امنیت بیشتری به وجود آورد، پس چرا باید جبرانی وجود داشته باشد.؟»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران