فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ظهور داعش در آسیای میانه..6 کشته طی درگیری با نیروهای ویژه قرقیزستان

  منبع: جنت مختاروف

  منابع محلی در قرقیزستان، از کشته شدن 6 نفر از عناصر داعش در بیشکک پایخت قرقیزستان خبر دادند. این عده که به گروه تندروی داعش وابسته هستند، طی درگیری با نیروهای ویژه قرقیزستان کشته شدند.

  مقامات قرقیزستانی می گویند که در پی درگیری با تندروها، 4 نفر از نیروهای نظامی این کشور زخمی شدند. برخی گزارش ها گفته که نیروهای قرقیزستانی هفت عضو دیگر عناصر گروه داعش را که در حال برنامه ریزی برای انجام دادن حملاتی بودند، بازداشت کردند.


  قرقیزستان با جمعیتی بالغ بر شش میلیون نفر، در آسیای میانه قرار دارد. چین در شرق، قزاقستان در شمال، ازبکستان در غرق و تاجیکستان در جنوب، همسایگان قرقیزستان را تشکیل می دهند.

  از سوی دیگر ، خبرگزاری رویترز به نقل از راحت سلیمانف، سخنگوی کمیته امنیت قومی قزقیزستان گزارش داد که کشته شدگان خود را برای حمله تروریستی آماده می کردند.

  بر اساس این گزارش، دود ناشی از درگیری میان عناصر تندرو و نیروهای قرقیزستانی بیشکک را در زمانی که مردم آن خود را برای عید آماده می کردند، فرا گرفت.

  گفتنی است که قرقیزستان، تنها جمهوری دارای نظامی پارلمانی و دمکراتیک از میان جمهوری های استقلال یافته از شوری سابق است.

  پس از شعله ور شدن آتش و دود، خودروهای آتش نشانی، در محل حادثه حضور یافتند و آتش ناشی از درگیری ها در یکی از ساختمان ها را خاموش کردند.

  خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که نیروهای ویژه قرقیزی ساختمان دو طبقه ای که افراد مسلح در آن پناه برده بودند، مورد هدف حمله قرار دادن.

  رسانه های محلی قرقیزستان به نقل از مقامات دولتی گفته اند که افراد مسلح به یکی از گروههای محلی داعش در این کشور، وابسته هستند.


  برخی منابع رسانه ای تاکید می کنند که بیش از 400 نفر از شهروندان قرقیزستان، به داعش پیوسته اند و نزدیک به 40 نفر از آنان در نتیجه حضورشان در درگیری های سوریه، کشته شده اند.

  پس از انقلاب 2010 در قرقیزستان علیه قربان بیک باقایف رئیس جمهور وقت ، که به کشته شدن 80 منجر شد، این کشور شاهد هیچ درگیری نبوده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران