.
.
.

پیشنهاد سياستمدار سوئدی برای اعطای نوبل صلح به دولت ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایرانیان روز گذشته به مناسبت امضای توافقنامه اتمی، در کشور نیروگاه های هسته ای و دستگاه های سنتریفیوژ جشن گرفتند. اما بطور همزمان خبر پیش بینی خوشحال کننده ای را نیز از طریق توییتر دریافت کردند.

کارل بیلت، نخست وزیر اسبق سوئد در یک توییت، پیش بینی کرد جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا به خاطر دست یابی به توافقنامه ای که بر یک دهه از گفتگوهای نفس گیر هسته ای خط پایان کشید، جایزه صلح نوبل را مشترکا دریافت کنند.

بیلت که عضو حزب میانه رو سوئد است از 1991 تا 1994 نخست وزیری و از 2006 تا 2014 سمت وزیر خارجه این کشور را به عهده داشته، توییت خود را با بوی و طعم تبلیغ برای دولت ایران، اینگونه نوشته است: «معتقدم که کار امسال کمیته نوبل وابسته به پارلمان نروژ بیش از پیش آسان شده است»، با توجه به این که این توییت ضمن یک سری توییت های دیگر درباره توافقنامه اتمی و جایزه صلح نوبل نوشته شده، می تواند اقدامی از سوی وی برای تبلیغ برای دولت ایران جهت نامزدی این کشور برای این جایزه باشد.

هیتلر هم یکی از نامزدهای جایزه نوبل بود

خبرگزاری رویترز نیز طی گزارشی چنین برداشتی را از امضای توافقنامه هسته ای ایران با قدرت های جهانی کرده و این پرسش را مطرح کرد که آیا راه برای ربودن جایزه نوبل توسط تهران هموار شده است؟ به ویژه اینکه جهان امسال شاهد مرور 70 سال از بمباران اتمی هیروشیما با 140 هزار کشته و ناکازاکی با 80 هزار کشته توسط آمریکا خواهد بود، و چه بسا این فاجعه، فضایی را برای اعطاکنندگان جایزه ایجاد کند که آنان را به دادن آن به دولت جمهوری اسلامی ایران تشویق کند.

با این همه هیچ اشاره ای مستقیم و یا غیر مستقیم در دست نیست که نشان دهد این جایزه به چه شخص و یا گروهی اعطا خواهد شد. برای مثال با نگاهی به گذشته شخصیتی مانند مهاتما گاندی، صاحب «تئوری عدم خشونت» را خواهیم یافت که قویا شایسته دریافت این جایزه بود، اما با اینکه پنج بار او را نامزد کردند، هیچگاه برنده آن نشد.

یکبار در سال 1939, رهبر جنگ افروز آلمان نازی، «آدولف هیتلر»، صاحب نظریه نژاپرستانه «برتری نژاد آریایی» که شعله ور کردن جنگ جهانی دوم توسط وی 59 میلیون کشته بر جای نهاد، به عنوان رقیب گاندی، نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد.

راه سخت دولت ایران

نظر به اینکه روند اعطای جایزه صلح نوبل چندان ساده نیست لذا جمهوری اسلامی ایران برای دریافت مشترک آن با ایالات متحده آمریکا، راه بسیار سختی در پیش رو دارد. مهم ترین موانع در این راه، پرونده جنجال برانگیز این کشور در زمینه حقوق بشر و حمایت از گروه هایی مانند حزب الله لبنان است که در لیست تروریستی بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا قرار دارند. این مساله مانعی بسیار بزرگی فرا روی ایران قرار می دهد.

با این همه توییت نخست وزیر اسبق سوئد در حساب وی carlbildt @ ، در میان فالوورهای اش که تعداد آنها بالغ بر 433 هزار نفر است رواج گسترده ای یافته، بطوریکه تا ساعت تنظیم این گزارش 333 نفر از آنها پیشنهاد کارل بیلت را «ریتوییت» کرده اند. اما توییت ها و ریتوییت ها به تنهایی نمی توانند سرنوشت جایزه صلح نوبل را تعیین کنند.